Stawki VAT w gastronomii w 2023 r.
Prowadzisz własną restaurację? Prowadzisz budkę z zapiekankami? A może oferujesz usługi cateringowe? W każdej z tych sytuacji musisz wiedzieć, ile wynoszą stawki VAT w Twojej branży. Nie są one, wbrew pozorom, wcale oczywiste – szczególnie, jeśli nie wiesz jak je skategoryzować. Dowiedz się więcej!
Podatek VAT a kwestia sprzedaży produktów i świadczenia usług
Zacznijmy od tego, że jeżeli chodzi o lokale gastronomiczne, można wyróżnić dwie formy oferowanych produktów:
- produkty gotowe,
- produkty podawane w lokalach, które są sprzedawane klientowi po przygotowaniu i podaniu, a więc w formie przetworzonej.
W związku z powyższym, można według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług czynności związane z żywnością podzielić na:
- sprzedaż gotowych dań (o numerze PKWiU 10.85),
- świadczenie usług związanych z żywieniem (o numerze PKWiU 56).
Teoretycznie mogłoby się więc wydawać, że wszystko jest proste. Jaki podatek powinien obowiązywać jednak np. wtedy, gdy prowadzisz budkę sprzedającą zapiekanki? To, jaka stawka VAT będzie tutaj obowiązywała, zależy od tego, czy twoja firma oficjalnie sprzedaje gotowe produkty (które można spożywać np. po obróbce cieplnej) czy też świadczy usługi związane z wyżywieniem.
W pierwszym przypadku, jeśli towar jest paczkowany i należy go samodzielnie przygotować, stawka podatku VAT może być zerowa. Jeżeli jednak sprzedajesz produkty, które są wyrabiane w danym punkcie gastronomicznym i które klient spożyje w lokalu lub poza nim, musisz zastosować stawkę VAT 8%.
W ustalaniu stawki VAT bardzo istotne są zatem takie czynniki, jak:
- wymóg obróbki cieplnej,
- kwestia pakowania,
- formuła przygotowywania.
Stawki VAT od sprzedaży posiłków i dań
Kolejna kwestia jest taka, że od dłuższego czasu toczą się dyskusje na temat tego, aby wprowadzić jednolitą stawkę VAT na produkty oraz usługi gastronomiczne. Pomysł ten powstał już w 2020 r., jednak do dziś nie został on wcielony w życie i nic od tego czasu – pod tym względem – się nie zmieniło. W niektórych przypadkach trudno jest wręcz powiedzieć, jaka stawka VAT powinna obowiązywać. Na razie wygląda to tak.
Stawka 5% VAT
Stosuje się ją wtedy, gdy gotowe produkty i dania przeznaczone są do bezpośredniej sprzedaży. Pakuje się je próżniowo lub w inny sposób. Stawka ta nie obejmuje żadnych innych usług ze strony lokalu gastronomicznego. Nie można jej zastosować również w przypadku sprzedaży produktów z alkoholem powyżej 1,2 %.
Stawka 8% VAT
Stawka 8% VAT obowiązuje wtedy, gdy w grę wchodzi nie tylko przyrządzanie posiłków, ale również ich przygotowywanie do podania, jak również samo podanie klientowi do spożycia. Obejmuje ona następujące sytuacje.
- Świadczenie usług restauracyjnych – związane jest z przyrządzeniem i podawaniem żywności lub napojów, obejmuje również obsługę gości.
- Świadczenie usług lub dostawa towarów – mówi się o nich wtedy, gdy nie tylko sprzedaje się towar, ale również wtedy, gdy wykonuje się do tego usługi przetwarzające.
- Świadczenie usług cateringowych – obejmuje nie tylko dostawę, ale też przygotowywanie i dostarczanie przygotowywanie dań do innych miejsc.
A co w przypadku dostawy towaru spożywczego? Jak się okazuje, świadczenie takich usług obejmuje tylko dostawę, nie obejmuje natomiast przetwarzania towarów. Stawka VAT może być w tym przypadku różna, zależy to od klasyfikacji CN oraz wyjątków, które zostały uwzględnione w ustawie o VAT.
Stawka 23% VAT
Taka stawka związana z usługami, które nie zostały uwzględnione powyżej. Zalicza się do niej napoje, w tym również ich podawanie oraz przygotowywanie. Obejmuje ona w związku z tym: kawę, herbatę, alkohole, napoje gazowane oraz wodę mineralną. Co więcej, stawka ta obejmuje również sprzedaż usług i produktów, do przygotowywania których korzysta się z homarów, małż, krewetek, ślimaków, kawioru, ośmiornic, a także przetworów, które przyrządza się na ich bazie.
Stawka VAT a usługi kompleksowe
Jak widzisz, stawka VAT zależy od produktu lub usługi, którą oferujesz. Co jednak dzieje się wtedy, gdy sprzedajesz produkty i usługi, które są objęte różnymi stawkami VAT? Jeśli chodzi o usługę kompleksową (czyli usługę, przy której w grę wchodzi wynajem lokalu oraz usługa gastronomiczna wraz z obsługą kelnerską), stawka zależna jest od towaru sprzedawanego w ramach tej usługi. W praktyce oznacza to, że jeśli sprzedaje się produkty objęte preferencyjną stawką VAT, można opodatkować w ten sposób całą usługę. Jeżeli jednak w ramach danej usługi oferujesz produkt, który objęty jest stawką podstawową (23%), należy tak opodatkować ową usługę.
Pomoc w ustalaniu stawki VAT
Nie wiesz, jak określić właściwą stawkę VAT na towar lub usługę? W takim razie sprawdź, czy towary lub usługi nie były przypadkiem przedmiotem decyzji (WIS). Informacje na ten temat znajdziesz w systemie Informacji Celno-Skarbowej EUREKA. Jeżeli jest tam mowa o danym towarze czy usłudze, bez problemu możesz zastosować określoną tam stawkę VAT.
Nie znalazłeś w tym miejscu tego, czego poszukujesz? Jeśli tak, możesz złożyć wniosek do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Można to zrobić, wysyłając list na odpowiedni adres (ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała). Bez problemu możesz zrobić to również drogą elektroniczną przez e-PUAP, na adres skrytki Krajowej Informacji Skarbowej. Niedługo potem powinieneś uzyskać decyzję z odpowiednim symbolem sprzedawanego towaru lub usługi, a przede wszystkim – z prawidłową stawką VAT.
Portal gastronomiczny GastroWiedza.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie zabronione.