Jakość i bezpieczeństwo w gastronomii
Większość z właścicieli restauracji, barów czy hoteli zdaje sobie sprawę z tego, że jakość i bezpieczeństwo to fundament każdego biznesu gastronomicznego. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, ile czynników trzeba spełnić, by wyprzedzić konkurencję i rozwijać biznes.
Jakości w gastronomii nie można traktować jako abstrakcyjnego pojęcia, które każdy rozumie po swojemu. Jakość wyznaczają bardzo usystematyzowane elementy, więc próba instynktownej oceny własnego biznesu zazwyczaj źle się kończy. W najprostszym ujęciu jakość usługi gastronomicznej dzieli się na trzy aspekty:
- ofertę
- obsługę
- lokal
Każdy z tych aspektów powinien być szczegółowo przeanalizowany i audytowany przy wsparciu profesjonalistów. Podczas sprawdzania oferty oceniane są m.in.: użyte produkty, smak dań i standard przygotowywania posiłków. Obsługa to oczywiście kompetencje i zachowanie personelu oraz przestrzeganie standardów. Oceniając zaś lokal bierze się pod uwagę m.in. wystrój, stan techniczny, czystość i atmosferę.
To oczywiście nie wszystko. Do tego dochodzi bezpieczeństwo żywności, na które składają się przestrzeganie wymaganych przez prawodawcę standardów oraz stworzenie i przestrzeganie standardów wewnętrznych. W teorii sprawdzenie tego wszystkiego może wydawać się bardzo trudne, w praktyce jednak rzadko ktokolwiek decyduje się robić to sam. Wsparcie się profesjonalnymi audytami jakości i bezpieczeństwa to bardzo dobra praktyka.
Jeszcze niedawno wielu przedsiębiorców gastronomicznych po macoszemu traktowało różne standardy bezpieczeństwa i kontrolowanie jakości. Pomijając negatywny wpływ na biznes - teraz już po prostu nie ma takiej możliwości. W czasie pandemii jakiekolwiek zaniedbania to skrajna nieodpowiedzialność, która może mieć duże następstwa.
Jak połączyć wysoką jakość z bezpieczeństwem nie tracąc w tym zdrowego rozsądku?
Oczywiście są pewne rozwiązania i dobre praktyki, pytanie czy chcemy w tym dynamicznym i trudnym czasie działać sami. Pamiętajmy, że jak wykryliśmy błędy oraz słabe punkty w funkcjonowaniu danego procesu to kolejnym etapem jest zaplanowanie działań korygujących i zapobiegawczych oraz wdrożenie rozwiązań, które umożliwią i zapewnią bezpieczeństwo żywności przez identyfikację i oszacowanie skali zagrożeń problemów i nie powielanie ich w przyszłości.
Wdrożenie zaplanowanych działań to z punktu widzenia jakości to rzecz zdecydowanie zalecana, ale nie obligatoryjna - to osoba decyzyjna w cateringu dietetycznym lub restauracji decyduje o kolejnych krokach i ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo żywności, ryzyko wystąpienia zagrożeń i stosowane procedury. Metoda prób i błędów może nas tu kosztować więcej czasu, energii i pieniędzy, niż poszukanie profesjonalnego wsparcia.
Hasła takie jak „klient − nasz pan” są być może utartymi banałami, jednak w gastronomii nie ma innej drogi niż stosować się do nich w codziennej pracy. Często mylnie wskazuje się, że głównym czynnikiem przyciągającym Gościa do lokalu są niskie ceny. Z pewnością jest to aspekt, do którego konsumenci przywiązują wagę, jednak trudno wyobrazić sobie, by wracali do niezachęcającej wystrojem restauracji z opryskliwą obsługą i mało atrakcyjnym menu. Jakość, nawet w wyższej cenie, obroni się natomiast zawsze.
Skontaktuj się z nami, a my doradzimy bądź od razu umówimy się na profesjonalny audyt jakości, po którym można otrzymać odpowiedni certyfikat potwierdzający zachowanie najwyższych standardów jakości w gastronomii.
E-mail: |
biuro@gastrowiedza.pl |
Tel. Biuro |
+48 664 578 090 |
Portal gastronomiczny GastroWiedza.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.