HACCP System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli
Gość oczekuje, że zamawiając danie w restauracji, otrzyma posiłek smaczny i zdrowy. Wyprodukowanie dobrej jakości potraw zależy zarówno od jakości surowca, jak i od sposobu postępowania z tym surowcem w toku produkcji, przetwarzania, przechowywania i dystrybucji potraw.
Szczególne miejsce zajmuje tu analiza ryzyka, która składa się z następujących wzajemnie ze sobą powiązanych elementów: oszacowanie ryzyka (identyfikacja zagrożeń, charakterystyka zagrożeń, ocena ekspozycji i charakterystyka), zarządzanie ryzykiem (wdrożenie decyzji, monitorowanie i przegląd) i komunikacja ryzyka.
Analiza ryzyka ma charakter prewencyjny i jest stosowana w celu eliminacji zagrożeń nie tylko biologicznych, lecz także chemicznych i fizycznych.
Ważne Istotnym narzędziem zapewnienia Bezpieczeństwa żywności na każdym etapie wytwarzania i przygotowywania potraw, a co za tym idzie — świadczenia usług gastronomicznych jest system HACCP, który identyfikuje, ocenia i kontroluje zagrożenia istotne dla bezpieczeństwa żywności.
System HACCP jest uznawany za najskuteczniejsze narzędzie gwarantujące, że żywność nie ulegnie skażeniu lub zanieczyszczeniu i będzie bezpieczna dla naszego gościa. Ma więc na celu ochronę konsumenta i jego zdrowia. System HACCP powinien też być tworzony indywidualnie dla każdego zakładu (linii produkcyjnej), z uwzględnieniem specyfiki prowadzonej tam działalności. Wymaga udziału całego personelu zakładu gastronomicznego i może być stosowany na wszystkich etapach tzw. łańcucha żywnościowego (od gospodarstwa rolnego do stołu gościa), podczas produkcji, magazynowania, dystrybucji, dostarczania konsumentowi produktów w sklepach i restauracjach.
ZapamiętajWdrażanie systemu HACCP do produkcji żywności i żywienia zbiorowego musi być poprzedzone wprowadzeniem zasad Dobrej Praktyki Higienicznej i Dobrej Praktyki Produkcyjnej.
Pełna realizacja zasad Dobrej Praktyki Produkcyjnej żywienia zbiorowego, a następnie wdrażanie do praktyki systemu HACCP jest procesem długotrwałym, pracochłonnym i wymagającym bardzo dobrego przygotowania teoretycznego i praktycznego.
Do najistotniejszych elementów systemu HACCP należy zaliczyć:
- identyfikację ewentualnych zagrożeń,
- ocenę ich istotności,
- oszacowanie ryzyka (prawdopodobieństwa) ich wystąpienia,
- określenie metod ich ograniczenia.
Idea systemu HACCP opiera się na pięciu głównych założeniach
:- samokontroli,
- zapobieganiu,
- logicznej sekwencji działań,
- przewidywaniu,
- ciągłemu doskonaleniu.
Podczas wdrażania HACCP w produkcji żywności należy wziąć pod uwagę trzy główne grupy zagrożeń w gastronomii:
- biologiczne, w tym mikrobiologiczne,
- chemiczne,
- fizyczne.
GastroWiedza.pl prowadzi doradztwo w zakresie wdrażania systemów bezpieczeństwa żywności w sektorze gastronomicznym i przemyśle spożywczym.
W ramach wdrożenia systemu GHP/GMP wykonujemy następujące zadania:
- przeprowadzamy audyt zerowy w lokalu mający na celu ocenę zakładu
- tworzymy księgę Dobrej Praktyki Higienicznej i Produkcyjnej (GHP i GMP) oraz wprowadzamy minimum sanitarne;
- omawiamy przygotowane dokumenty i wyjaśniamy sposób prowadzenia niezbędnych zapisów.
W ramach wdrożenia systemu HACCP (po GHP/GMP) dodatkowo wykonujemy następujące zadania:
- opracowujemy pełną dokumentację HACCP oraz wdrażamy system HACCP: przeprowadzamy analizę zagrożeń, wyznaczamy krytyczne punkty kontroli CCP, określamy procedury, tworzymy księgę HACCP wraz z instrukcjami i formularzami;
- omawiamy przygotowane dokumenty i wyjaśniamy sposób prowadzenia niezbędnych zapisów;
- wystawiamy zaświadczenie o wdrożeniu Systemu HACCP.
- pomagamy w uzyskaniu wszystkich zezwoleń, dokumentacji wraz z otrzymaniem pozytywnej decyzji sanepidu.
Nasi specjaliści posiadają certyfikaty ISO oraz udokumentowane szkolenia z prawa żywnościowego, systemu HACCP zakończone państwowym egzaminem, co daje Państwu gwarancję najwyższej jakości wykonanych usług.
GASTROWIEDZA.PL – TO POMOC I DORADZTWO PRZY WDROŻENIU KAŻDEGO PROJEKTU GASTRONOMICZNEGO W ŻYCIE POPRZEZ ZAŁATWIENIE WSZYSTKICH NIEZBĘDNYCH ZEZWOLEŃ, UZGODNIEŃ CZY ODBIORÓW
E-mail: |
biuro@gastrowiedza.pl |
Tel. Biuro |
+48 664 578 090 |
Portal gastronomiczny GastroWiedza.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.