Wydajność kuchni gastronomicznej

Wydajność kuchni gastronomicznej

W kuchni Twojej restauracji lub cateringu każdy krok, który podejmujesz, aby zwiększyć wydajność, ma znaczenie. Szybkość, z jaką Twoja załoga może przyjmować zamówienia z kuchni, może utrudnić lub zepsuć doznania kulinarne gości. Zebranie niezbędnych elementów kuchni gastronomicznej może okazać się wystarczające do prowadzenia restauracji. Jednak na dłuższą metę źle skonstruowana kuchnia w restauracji lub cateringu może powodować niekończące się opóźnienia. Restauratorzy dostrzegają konieczność dobrze funkcjonującej kuchni, ale prawda jest taka, że ​​zapewnienie stałej wydajności może być stresujące. Trudno docenić znaczenie układu kuchni w restauracji, chyba że pracujesz w kuchni, która jest niedbale zaplanowana i nieefektywna. 

Na przykład w źle skonstruowanych kuchniach często zdarzają się wpadki personelu, takie jak poślizgnięcia, potknięcia i upadki. Przygotowanie jedzenia trwa dłużej, a w nieuporządkowanej kuchni często zdarzają się niedopasowane zamówienia lub możliwe do uniknięcia błędy.

Dobrze zaprojektowane kuchnie mogą zwiększyć wydajność i efektywność pracowników. Wszystko zaczyna się od układu i projektu Twojej kuchni. Może wpływać nie tylko na wydajność pracowników, ale także pomagać kontrolować wydatki na media. W rezultacie powinieneś poświęcić wystarczająco dużo wysiłku na zaprojektowanie odpowiedniego układu kuchni, aby wszystko poszło tak gładko, jak to możliwe.

Jakie układy kuchni w restauracji zwiększa wydajność?

Jeśli chodzi o projektowanie układu kuchni w restauracji lub cateringu, należy wziąć pod uwagę różne czynniki. Oto lista sposobów, dzięki którym możesz efektywniej prowadzić swoją kuchnię gastronomiczną. 

1. powierzchnia kuchni gastronomicznej

Niezależnie od tego, czy budujesz kuchnię od podstaw, czy przebudowujesz istniejącą, pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest dostępna przestrzeń. W obu przypadkach powinieneś zmaksymalizować dostępny obszar, zachowując przepływ pracy i szybkość. Jednak oszczędność miejsca nie oznacza, że ​​każdy centymetr dostępnej przestrzeni jest zapchany sprzętem, ladami i magazynami. Musisz również upewnić się, że Twoja kuchnia ma wystarczającą ilość miejsca, aby Twoja załoga mogła działać razem bez wchodzenia sobie nawzajem w drogę. Przepisy i regulacje określają podstawowe wymagania dotyczące ilości pracowników potrzebnych do bezpiecznej pracy, ale jeśli wiesz, że w określonym obszarze Twojej kuchni będzie dużo ruchu, rozważ powiększenie przestrzeni, aby umożliwić zespołowi łatwiejsze poruszanie się. 

2. Wczesne przygotowanie 

Twoi pracownicy będą prawdopodobnie mieli najwięcej pracy w najbardziej ruchliwych godzinach dnia w Twojej restauracji. Przygotuj jak najwięcej z wyprzedzeniem, aby uniknąć pośpiechu w czasie lunchu lub przy kolacji. Jeśli chodzi o zwiększenie produkcji w kuchni, zawsze należy planować z wyprzedzeniem. Zastanów się nad przygotowaniem często używanych rzeczy w kuchni poza godzinami szczytu lub przed rozpoczęciem dnia. 

Ważne jest, aby uzyskać porady od ekspertów branżowych, aby upewnić się, że projekt jest skalowalny i można go dostosować do przyszłych potrzeb w miarę rozwoju i rozbudowy restauracji. Aby upewnić się, że wszystko działa dobrze, dobrym pomysłem jest wyznaczenie członka personelu, który będzie odpowiedzialny za przygotowanie kuchni. Pracownik może być również odpowiedzialny za sprawdzenie, czy Twój inwentarz i stanowiska pracy są w pełni zaopatrzone lub czy Twój sprzęt gastronomiczny jest czysty i sprawny.

3. Wydajne stanowiska pracy 

Skonfiguruj odpowiednio każdą sekcję, dostarczając wszystkie niezbędne towary, narzędzia i sprzęt. Aby zapewnić personelowi wystarczająco dużo miejsca do pracy, blaty powinny być tak uporządkowane, jak to tylko możliwe. Twój zespół powinien być w stanie utrzymać łatwy przebieg przygotowywania zamówień, gotowania organizując każde stanowisko robocze przed użyciem. Uprości to wydawanie zamówień i zachowa wydajność. 

Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie określonych towarów, wykorzystaj wolną przestrzeń na ścianie, budując półki i haczyki do wieszania garnków, patelni, szpatułek i innych narzędzi kuchennych. Dzielenie kuchni na odrębne stanowiska pracy to dobre podejście do sprawnego działania i produkcji na kuchni. 

4. System inwentaryzacji 

Utrzymanie dobrze zorganizowanego systemu zapasów produktów w magazynie ma kluczowe znaczenie dla sukcesu Twojej kuchni. Dobry system inwentaryzacji pomaga Twojemu personelowi w unikaniu błędów i śledzeniu, które składniki wymagają uzupełnienia, a które niedługo się skończą. Sprawdzaj swoje zapasy codziennie lub co tydzień, konfigurując skuteczną metodę kontroli produktów. Dzięki regularnemu kontrolowaniu produktów będziesz mógł zobaczyć, jakie produkty należy często uzupełniać lub przygotowywać, a także co się marnuje. Znacznie łatwiej będzie zlokalizować niektóre składniki, jeśli oznaczysz produkty.

Wyznacz jednego z pracowników do kontroli produktów i zamówień w kuchni i rotuj je zgodnie z wymaganiami. Zapasy należy przechowywać na półkach lub w widocznym, łatwo dostępnym miejscu w pobliżu stanowisk pracy, aby ułatwić przygotowanie zamówienia.

Wydajna kuchnia to taka, która została celowo skonstruowana, aby umożliwić pracownikom kuchni spójne i wydajne działanie. W poprawnie opracowanym projekcie technologicznym kuchni odległość między stanowiskami pracy a sprzętem jest ograniczona, przygotowywanie posiłków jest uproszczone, a zamówienia realizowane są szybciej, bez nadmiernego obciążania personelu. Dobrze zarządzana kuchnia to taka, która została przemyślanie zaplanowana i zorganizowana w celu maksymalizacji wydajności. Za pomocą kilku prostych środków każda kuchnia może funkcjonować bardziej efektywnie. 

Portal gastronomiczny GastroWiedza.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt technologiczny zaplecza gastronomicznego jest pierwszą i najważniejszą sprawą, którą należy zająć się bezpośrednio po znalezieniu lokalu. GastroWiedza oferuje profesjonalne usługi w tym zakresie.
Projekty sporządzamy w pełnej zgodności z obowiązującym prawem w zakresie norm sanitarnych, BHP i systemu HACCP, a w razie potrzeby pomagamy w uzyskaniu przewidzianych w przepisach odstępstw. Gotowe projekty opiniowane są przez rzeczoznawców w zakresie norm sanitarnych oraz BHP, co bardzo usprawnia późniejsze odbiory lokalu przez Inspekcję Sanitarną.

Nasze usługi adresujemy do:

  • zakładów żywienia zbiorowego: restauracji, domów weselnych, hoteli, pensjonatów, zajazdów, kantyn;
  • małej gastronomii: barów, kawiarni, cukierni;
  • kuchni cateringowych, przedszkolnych, szkolnych czy szpitalnych.

Oferta obejmuje:

  • układ funkcjonalny  pomieszczeń uwzględniający proces produkcyjny i charakter działalności lokalu gastronomicznego ;
  • wytyczne architektoniczno-budowlane wraz z rysunkami technicznymi;
  • wytyczne dla instalacji elektrycznej, gazowej,  wodno-kanalizacyjnej i wentylacyjnej wraz z rysunkami technicznymi;
  • wykaz wyposażenia technologicznego  dostosowany do potrzeb działalności gastronomicznej.

Usługa jest zawsze zindywidualizowana i w pełni dostosowana do potrzeb klienta. Nasza praca rozpoczyna się od wizyty w lokalu i wywiadu z zamawiającym, a w trakcie realizacji dokonujemy bieżących konsultacji, by efekt końcowy spełniał wszystkie oczekiwania inwestora.

GASTROWIEDZA.PL – TO MIEJSCE, W KTÓRYM ZNAJDZIESZ PROFESJONALNE WSPARCIE, WYSPECJALIZOWANĄ KADRĘ Z SZEROKIM DOŚWIADCZENIEM GASTRONOMICZNYM I KONKURENCYJNE CENY.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI JESTEŚMY DO TWOJEJ DYSPOZYCJI!

E-mail:

biuro@gastrowiedza.pl

Tel. Biuro

+48 664 578 090

Słowa kluczowe
projekty technologii projekty i wyposażenie kuchni Zastosowanie nowoczesnych technologii w obiektach hotelowych i gastronomicznych