dpdpickup

Usługi cateringowe w gastronomii

Usługi cateringowe w gastronomii

Usługi cateringowe często są mylnie rozumiane, jako usługi związane wyłącznie z dostarczaniem gotowych posiłków. W rzeczywistości spełnionych musi zostać więcej wymagań. 

Co to jest usługa cateringowa - definicja

Catering z definicji polega na przygotowaniu i dostarczeniu w określone miejsce dań i/lub napojów. Angielskie słowo “cater” oznacza dokładnie “zaopatrywać”, a można je również rozumieć jako “zatroszczyć się o kogoś”, “zadbać o kogoś”. Jest to jednak definicja uproszczona, która może wprowadzać w błąd. Catering, to usługa, która obejmuje również dodatkowe, wspomagające działania związane z podaniem dań, bądź oprawą wydarzeń. 

Cateringi możemy podzielić na rodzaje według kilku czynników. Rozróżniamy m.in. cateringi socjalne i komercyjne. Pierwsze skupione są na obsłudze szpitali, stołówek, kantyn pracowniczych, punktów opieki i tym podobnych. Cateringi komercyjne zajmują się organizacją bankietów, konferencji i podobnych wydarzeń. Jest to złożona usługa, która obejmuje m.in. zatrudnienie obsługi kelnerskiej i aranżację przestrzeni. 

Usługi cateringowe możemy też podzielić na wewnętrzne oraz zewnętrzne. Jeśli prowadzimy lokal gastronomiczny bądź hotel, to pierwsza z tych kategorii obejmie wydarzenia organizowane w ramach prowadzonego obiektu. Zjazdy, seminaria, konferencje i bankiety organizowane u nas będą się zaliczały do cateringów wewnętrznych. Natomiast wszystkie imprezy wyjazdowe - organizowane poza terenem naszego lokalu nazwiemy już cateringiem zewnętrznym. 

Różnice między usługami cateringowymi a gastronomicznymi

Ważne jest, by rozróżniać właściwie usługi cateringowe od usług gastronomicznych. Ma to ogromne znaczenie - przede wszystkim dla organów podatkowych. Usługi gastronomiczne zakładają przygotowanie i podanie dań gotowych do spożycia w miejscu ich przyrządzenia. Nie ma tu jednak znaczenia, czy ostatecznie dania zostaną zjedzone na miejscu, czy wydane na wynos bądź przekazane klientowi w dostawie. 

Usługa cateringowa zakłada różne działania wspomagające pozwalające na natychmiastowe spożycie dań. Często jest to przygotowanie eleganckiego miejsca wydania dań, dostarczenie na miejsce wydarzenia odpowiednich urządzeń, zatrudnienie obsługi kelnerskiej. Działania te nie zawsze muszą być tak kompleksowe, ale muszą pojawić się choć w małym stopniu, by spełnić wymogi definicji cateringu gastronomicznego. 

Idąc dalej - do podstawowych warunków organizacji usług cateringowych możemy zaliczyć posiadanie odpowiedniego zaplecza produkcyjnego i kuchennego, ale również odpowiedniego sprzętu do cateringu. W skład takiego sprzętu mogą wchodzić termosy, pojemniki termoizolacyjne czy szafy bankietowe chłodnicze. Profesjonalna firma cateringowa dobierze też odpowiednią ilość stołów, krzeseł, zatrudni personel do obsługi wydarzenia i właściwie dobierze menu. Uruchomienie takich usług często wymaga fachowej pomocy.

Jakie są stawki VAT w usługach cateringowych

Jak wspomnieliśmy, rozróżnienie cateringu od usługi gastronomicznej jest kluczowe z punktu widzenia organów podatkowych. Samo dostarczenie dań objęte jest podatkiem 5% VAT, ale usługa cateringowa, czyli usługa związana z wyżywieniem to już 8% VAT. Do tej kwoty musimy też doliczyć 23% VAT jeśli na miejsce cateringu będziemy dostarczać napoje, które są objęte wyższym podatkiem.

Istnieje też różnica dla naszych klientów - usługi gastronomicznej nie będą mogli odliczyć od podatku, zaś usługę cateringową - jak najbardziej. 

Jak założyć firmę cateringową z dostawą

Żeby założyć firmę cateringową, trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników. Tu polecamy skorzystać z naszych usług doradczych. Wspieramy takie procesy na każdym etapie realizacji.

Podstawowe kroki do wykonania zarejestrowanie działalności do CEIDG, ZUS-u i Urzędu Skarbowego. Niezbędne jest posiadanie lokalu do przygotowywania posiłków, spełniającego wszystkie wymagania Sanepidu oraz wdrożenie w lokalu systemu HACCP oraz zasad Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) i Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP).
W każdej z tych czynności możemy fachowo pomóc

Następnym krokiem jest wyposażenie naszej kuchni i tu koszta mogą rozpinać się od kilku do kilkuset tysięcy, zależnie na jaką działalność dokładnie się decydujemy. W tym wypadku skorzystanie za profesjonalnej pomocy może okazać się niezbędne. Koszt otwarcia małej firmy cateringowej może zmieścić się w 50 tysiącach złotych, ale każda decyzja musi być przemyślana. 

Dalej - pamiętajmy o założeniu estetycznej i prostej w obsłudze strony WWW oraz profili w social media. Rozważmy czy i ilu pracowników musimy zatrudnić (kierowca, dietetyk, kucharz, pomoc kucharza). 

Rozpoczęcie biznesu cateringowego może okazać się dobrą decyzją - musimy jednak odpowiednio to przemyśleć i w idealnym wypadku - znaleźć sobie niszę, która nie jest jeszcze zapełniona konkurencją.

Portal gastronomiczny GastroWiedza.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Słowa kluczowe
catering otwarcie restauracji otwarcie lokalu oferta lokalu gastronomicznego