dpdpickup

Prawidłowa koncepcja kuchni gastronomicznej

Prawidłowa koncepcja kuchni gastronomicznej

Dobre rozplanowanie kuchni ma ogromne znaczenie dla restauracji. Ułatwia usprawnienie produkcji i zapewnia pracownikom wydajne miejsca pracy. Chociaż prawdą jest, że sukces restauracji bierze się z jakości gotowania szefa kuchni, wiele zależy również od funkcjonalnej kuchni, sprawnego zarządzania i sprawnego działania. Układ restauracji w dużym stopniu decyduje o efektywności i sukcesie restauracji. Podczas otwierania restauracji często priorytetem jest atmosfera i część wypoczynkowa. Niestety często pomijany jest układ kuchni (koncepcja). Restauratorzy chętnie wydadzą mnóstwo pieniędzy na obszary frontu widoczne dla gości i przeznaczą mniej środków na usprawnienie aranżacji kuchni. Może to jednak w dłuższej perspektywie wpłynąć zarówno na wrażenia klientów, jak i pracowników. Dlatego restauratorzy muszą się dowiedzieć, dlaczego dobry układ kuchni jest niezbędny.

W tym artykule przedstawimy 5 sposobów, w jakie układ kuchni pomaga restauracjom. Aranżacje kuchni opracowane przez projektanta technologii są tak samo ważne jak wyposażenie kuchni czy jakakolwiek inna część restauracji i powinny mieć duże znaczenie. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

1. Efektywność czasu i kosztów

Prawidłowo rozplanowany układ kuchni jest niezbędny dla wydajnej produkcji. Powinna być zaprojektowana z uwzględnieniem dostępnego sprzętu i przestrzeni, zmniejszając w ten sposób potrzebę przyszłych modyfikacji. Wyobraź sobie cały brak wydajności spowodowany słabymi odstępami między różnymi stanowiskami roboczymi lub marnotrawstwem surowców z powodu złej kontroli temperatury. Dobre rozplanowanie kuchni zapewnia odpowiednią przestrzeń do przechowywania i zaawansowanego sprzętu oraz pozwala ograniczyć wydatki.

Ponadto dobry układ kuchni jest niezbędny, aby restauracja mogła przygotować jak najwięcej zamówień. Żaden szef kuchni nie chce, aby goście czekali przez długi czas. Aby zrealizować maksymalne zamówienia i skrócić czas realizacji zamówienia, kuchnia potrzebuje wydajności. Należy zadbać o to, aby układ kuchni zapewniał kucharzowi i personelowi pracującemu w kuchni wszystko, czego może potrzebować, na odległość ramienia, skracając czas przygotowania zamówień. Nie powinni mieć też trudności z dostępem do różnych części kuchni. 

2. Uporządkowana kuchnia

Prowadzenie restauracji polega na dostarczaniu wspaniałego jedzenia z higienicznej i czystej kuchni. Zarządzanie uporządkowaną kuchnią i utrzymanie jej w czystości staje się łatwiejsze dla personelu. Dobry układ kuchni nadaje odpowiednią strukturę codziennym obowiązkom personelu kuchennego, przydzielając odpowiednią przestrzeń każdemu elementowi wyposażenia i robiąc miejsce na każdy proces. 

Źle zarządzana kuchnia może stanowić zagrożenie pod względem wydajności, produktywności, jakości i bezpieczeństwa produkcji. Jednak gdy układ kuchni jest dokładnie zaplanowany, każdy element kuchni jest na swoim miejscu, a każdy proces przebiega sprawnie.

3. Przyciąga i zatrzymuje talent

Dobrzy kucharze są wymagający. Będą wymagać w pełni funkcjonalnej, nowoczesnej przestrzeni kuchennej zamiast kuchni, której nie ma ani tu, ani tam. Kuchnię restauracyjną zbudowaną pod kątem ergonomii z pewnością doceni szef kuchni, a także inni pracownicy kuchni. Wszelkie zmiany, które mogą sugerować w układzie, wynikają tylko z tego, że są profesjonalistami i są świadomi rzeczy, które mogą wpłynąć na wydajność kuchni. Kuchnia, która zapewnia wygodne i czyste środowisko gotowania, łatwą mobilność, maksymalne bezpieczeństwo i posiada wszystkie niezbędne elementy, jest bez wątpienia haczykiem dla szefów kuchni. 

Co więcej, personel, który będzie pracował w kuchni, będzie w większości zadowolony z pracy w niej. Zadowolony i usatysfakcjonowany personel kuchni to znak udanego biznesu restauracyjnego. 

4. Zwiększona wydajność produkcji

Zaaranżowanie miejsc pracy jest ważnym zadaniem przy projektowaniu aranżacji kuchni w restauracjach (opracowywaniu projektu technologicznego). Musi być zachowana odpowiednia odległość między zlewem a polem kuchennym w kuchni. Należy zapewnić pracownikom wystarczająco dużo miejsca w trakcie przygotowywania jedzenia. Przepływ ludzi i produktów w kuchni powinien być jak najbardziej płynny, aby zapobiec przypadkowym operacjom lub rozbieżnościom z zamówieniami. Wszystko to przyczynia się do zwiększenia wydajności produkcji i skrócenia czasu obrotu stołu.

Układ kuchni w dużym stopniu zależy od kuchni, którą oferujesz. Kuchnia decyduje o sprzęcie, którego będziesz potrzebować. Sprzęt ostatecznie decyduje o układzie Twojej kuchni. Model układu należy wybrać tak, aby generował maksymalną wydajność.  

5. Zwiększone bezpieczeństwo personelu

Mała i niezorganizowana przestrzeń kuchenna może stwarzać problemy w zarządzaniu kuchnią. Bardzo łatwo o wypadek przy pracy lub straty na produkcie. Przemyślany układ kuchni minimalizuje wypadki personelu. Zapewniając wystarczającą ilość miejsca i przydzielając odpowiednie sekcje na sprzęt, surowce i zapasy, wydajny układ kuchni może ułatwić pracę i sprawić, że kuchnia będzie bezwypadkowa dla personelu. 

Idealny układ kuchni powinien również zapewnić miejsce na wydajne systemy wentylacyjne, które usuwają z kuchni wszystkie nieprzyjemne gazy i parę wydobywającą się z urządzeń w kuchni podczas przygotowywania potraw. Ponadto bezpieczeństwo przeciwpożarowe jest również jednym z podstawowych elementów, jakie powinna zapewnić przestrzeń kuchenna, ułatwiając łatwą ewakuację personelu w sytuacjach awaryjnych. 

Dobrze zaprojektowany układ kuchni poprawia ogólną wydajność restauracji, pozwalając szefowi kuchni stać w jednym miejscu i wykonywać całą swoją pracę przy minimalnym chodzeniu, poruszaniu się lub schylaniu. Ponieważ opracowanie projektu technologicznego kuchni jest pierwszym etapem zakładania restauracji, a także znacząco przyczynia się do szybkich kontroli poprawności działania restauracji, decyzja o układzie kuchni jest na pierwszym miejscu i powinna być wykonana prawidłowo. 

Portal gastronomiczny GastroWiedza.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Słowa kluczowe
projekty i wyposażenie kuchni przygotowanie dokumentacji projektowej projekty technologiczne Szef Kuchni parametry lokalu pod restauracje