dpdpickup

Jak uruchomić catering dietetyczny krok po kroku?

Jak uruchomić catering dietetyczny

Popularność firm, które oferują catering dietetyczny wzrasta z roku na rok, coraz więcej Polaków sięga też po dietę pudełkową. I nic dziwnego – jesteśmy tak zabiegani, że brakuje nam czasu na przygotowywanie posiłków, a tym bardziej tych, które są naprawdę zdrowe. W takich sytuacjach dieta pudełkowa okazuje się często wybawieniem. W jaki sposób można jednak uruchomić przedsiębiorstwo zajmujące się cateringiem dietetycznym? O czym należy pamiętać i na co zwrócić uwagę? W tym artykule znajdziesz odpowiedź!

Co to jest catering dietetyczny?

Catering dietetyczny to usługa związana z dostarczaniem gotowych posiłków pod wskazany adres. Jeśli klient zdecyduje się na całodniowe wyżywienie, poszczególne dania tworzą ze sobą odpowiednio skomponowaną dietę. Nierzadko wyróżnia się ona obniżoną wartością kaloryczną, jednak nie jest to regułą. Przykładowo, w ramach cateringu dietetycznego można zdecydować się na posiłki, które pomagają budować masę mięśniową, poprawiają stan zdrowia lub zmieniają dotychczasowe przyzwyczajenia związane z żywieniem.

Od czego zacząć otwieranie cateringu dietetycznego?

W tym tekście opisujemy pokrótce, od czego warto zacząć otwieranie działalności związanej z cateringiem dietetycznym. Jeśli obawiasz się, że o czymś możesz zapomnieć, a przez to stracić tysiące złotych, warto skonsultować się z firmą, która krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały ten proces, a następnie pomoże Ci w całościowym rozwoju przedsiębiorstwa – w ten sposób pomaga swoim klientom GastroWiedza. Ale do rzeczy.

1) Zastanów się, czym będzie się wyróżniała Twoja firma

Zanim zdecydujesz się na założenie firmy związanej z cateringiem dietetycznym, zastanów się, czym może się ona wyróżniać na tle konkurencji. Przykładowo, możesz dostarczać posiłki do miejscowości lub osiedli, do których nie docierają inne przedsiębiorstwa. Innym czynnikiem, który może Ci zapewnić przewagę konkurencyjną, jest przygotowywanie dań o wysokich walorach prozdrowotnych. A to dopiero początek długiej listy pomysłów, które możesz tu wykorzystać.

2) Pomyśl, kim będzie Twoja grupa docelowa

W cateringu dietetycznym duże znaczenie ma grupa docelowa, która powinna mieć duży, a często wręcz decydujący wpływ m.in. na menu czy miejsce dostaw. Warto na tym etapie sprawdzić, do jakich klientów docierają inne, konkurencyjne firmy i które ich grupy są zaniedbywane – aby nie walczyć z setkami konkurencyjnych przedsiębiorstw, najlepiej jest znaleźć swoją własną niszę.

3) Rozważ, gdzie założyć firmę

Ten punkt w dużym stopniu łączy się z poprzednim. Warto jednak dodać, że jeśli chodzi o catering dietetyczny, zdaje on najlepiej egzamin w dużych oraz średniej wielkości miastach. Dobrze jest, gdy w danej miejscowości nie ma zbyt wielu podobnych firm. Co więcej, jak pokazuje doświadczenie, najłatwiej jest obsługiwać klientów w okolicy siedziby przedsiębiorstwa, dlatego warto mieć to na uwadze, wybierając swoją lokalizację.

Pamiętaj też, że będziesz musiał wynająć pomieszczenie o charakterze gastronomicznym. Jego powierzchnia powinna wynosić minimum 80-120 mkw. Jakie elementy powinny się w nim znaleźć? Z pewnością warto zainwestować w stoły (na których będą przygotowywane posiłki) a później pakowane, czyli pomieszczenie zwane pakowalnią, piec konwekcyjno-parowy, kuchnię i taborety gazowe lub elektryczne, jak również i w chłodnię. Jeszcze lepiej, jeśli będziesz miał gdzie stworzyć magazynek, w którym pomieścisz zapasy. Bardzo ważnym miejscem jest też pomieszczenie ekspedycji skąd są pobierane zestawy i rozwożone do klientów.

Pamiętaj również o pomieszczeniu biurowym – przyda Ci się biurko, krzesło czy laptop, choćby do wystawiania faktur czy opłacania ZUS-u. Jeśli zamierzasz dynamicznie rozwijać działalność, dobrym rozwiązaniem będzie stolik konferencyjny, przy którym będziesz mógł spokojnie rozmawiać i omawiać istotne kwestie z partnerami biznesowymi.

4) Załóż działalność gospodarczą

Jeśli już wszystko dobrze przemyślałeś, pora na założenie własnej działalności. Może to być zarówno jednoosobowa działalność gospodarcza, jak i spółka. W pierwszym przypadku należy zarejestrować firmę w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, natomiast w drugim - w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jeżeli od razu chcesz zatrudnić pracowników, będziesz musiał ten fakt zgłosić również w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Pamiętaj, że chcąc założyć firmę zajmującą się cateringiem dietetycznym, musisz spełnić warunki określone w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Powinieneś również uzyskać zgodę od sanepidu. Jak to zrobić? Cóż, w tym celu będziesz musiał złożyć wniosek o wpis do rejestru zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność. Pamiętaj, że Twoja kuchnia musi też spełniać normy HACCP i że będziesz musiał dostarczyć do tej samej instytucji wyniki badań wody oraz wentylacji lokalu. Co więcej, musi te badania przeprowadzić akredytowane laboratorium, które dostarczy Ci wyniki w ciągu maksymalnie 3 dni. W branży cateringu dietetycznego najpewniej niezbędny będzie Ci również pojazd, który pozwoli dostarczać klientom posiłki - on również musi być sprawdzony przez sanepid.

5) Zadbaj o dobry marketing

Nikt o Twojej firmie nie usłyszy, jeśli jej nie zareklamujesz. Podstawą jest oczywiście własna strona internetowa, która powinna umożliwiać zamawianie posiłków oraz nawiązywanie współpracy z Twoim przedsiębiorstwem. Dobrze jest zadbać również o piękne zdjęcia, w końcu mówi się, że kupujemy oczami. Warto pomyśleć także o założeniu profilu marki na Facebooku i Instagramie. To jednak dopiero początek. Co w takim razie robić dalej? Przykładowo, możesz wysłać próbne pakiety do blogerów czy też vlogerów. Jeśli chcesz, nic nie stoi również na przeszkodzie, aby rozdać potencjalnym klientom foldery reklamowe, broszury czy nawet ulotki. Wszystkie pomysły powinny składać się jednak na jedną, szeroko zakrojoną, przemyślaną strategię marketingową.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy produkcji cateringu dietetycznego?

W cateringu dietetycznym bardzo ważne jest zachowywanie jakości oraz bezpieczeństwa posiłków od momentu produkcji aż do momentu dostarczenia go klientowi. Warto zwrócić uwagę, w związku z tym, na to, aby produkty, które są potrzebne do przygotowywania konkretnych dań, były dostarczane przez sprawdzonych dostawców.

Osoby decydujące się na dietę pudełkową chcą, aby posiłki, które otrzymują, były przyrządzane z surowców najwyższej jakości – dobór produktów jest tutaj zatem kluczowy. Zanim zostaną one przez Ciebie wykorzystane, powinny być odpowiednio przygotowane, tak aby móc poddać je obróbce – a wszystko to z uwzględnieniem najwyższych standardów higieny. Istotne jest również to, aby gotowe już posiłki były przechowywane, a następnie transportowane w odpowiedniej temperaturze.

Czy uruchomienie cateringu dietetycznego jest opłacalne?

Uruchomienie cateringu dietetycznego może być bardzo opłacalne. Przykładowo, jeśli zdobędziesz około 50 klientów, którym będziesz dostarczać dietę pudełkową codziennie, Twój miesięczny przychód może wynieść 60 tysięcy złotych – przy założeniu, że cena 5 posiłków dziennie wyniesie około 300-350 zł. Pamiętaj jednak, że będziesz musiał odliczyć koszty wynajmu lokalu, opłaty za media, wynagrodzenia dla pracowników (jeśli takich zatrudnisz), a także koszty zakupu poszczególnych produktów spożywczych.

Uruchomienie własnego biznesu w branży cateringu dietetycznego może być bardzo opłacalne – trzeba jednak wiedzieć, jak zrobić to dobrze. Jako GastroWiedza możemy Ci na tym polu zapewnić kompleksowe wsparcie. Pomagamy w otwieraniu biznesów gastronomicznych oraz cateringów dietetycznych – wyróżnia nas nie tylko bogate doświadczenie, ale i atrakcyjne portfolio. Możemy Ci pomóc w prowadzeniu biznesu na każdym etapie inwestycji, począwszy od pomysłu, poprzez koordynowanie różnych działań aż po dalsze rozwijanie działalności gastronomicznej na kolejnych etapach. Kliknij na ten link i dowiedz się więcej!

Słowa kluczowe
otwieranie cateringu dietetycznego jakość żywności w cateringu dietetycznym catering dietetyczny