dpdpickup

Warzywa mrożone dla cateringu i gastronomii na co zwrócić uwagę

Warzywa mrożone dla cateringu i gastronomii

Wielu producentów mrożonych warzyw dokłada wszelkich starań, aby ich produkty komponowane były z wysokiej jakości zbiorów i podlegały szczególnej kontroli standardów sanitarnych. Dodając do tego całoroczną dostępność i atrakcyjny stosunek ceny do jakości, mrożone warzywa są często wybierane przez właścicieli firm cateringowych, restauracji oraz w stołówkach. Poniżej znajdziesz garść najważniejszych informacji dotyczących zastosowania warzyw mrożonych w gastronomii.

Korzyści wynikających ze stosowania mrożonych warzyw

To czy i w jakim stopniu mrożone warzywa sprawdzą się w Twojej gastronomii zależy od Twojej decyzji. Poniżej prezentujemy kilka najważniejszych punktów, które zdecydowanie należy wziąć pod uwagę dokonując takiego wyboru.

  • Długi termin zdatności do spożycia - termin zdatności do spożycia znajdziesz na opakowaniu, przy zachowaniu właściwych parametrów warzywa gastronomiczne możesz przechowywać nawet do 12 miesięcy.
  • Stałe koszty - całoroczny dostęp sprawia, że ceny mrożonek nie wahają się w ciągu roku, a na pewno nie z taką amplituda jak ich świeże odpowiedniki.
  • Łatwość przechowywania oraz transportu - warunki przechowywania ustala producent, informacja o nich również powinna znajdować się na oryginalnym opakowaniu. Mrożone warzywa są bardziej odborpne na uszkodzenia w trakcie przewozu czy przechowywania w zamrażarce.
  • Oszczędność czasu - wiele dostępnych wersji mrożonek przed zamrożeniem została już poddana pierwszej fazie obróbki - obieranie, drylowanie, krojenie. Wybierając te partie oszczędzasz czas swoich kucharzy.

Jakie są koszty zakupu mrożonych warzyw

W przeciwieństwie do warzyw sprzedawanych w sezonie ich zbiorów, warzywa mrożone są odporne na wahania cen w ciągu roku, ze względu na możliwość całorocznego ich przechowywania bez utraty walorów smakowych i odżywczych. Jest to szalenie istotne przy planowaniu budżetu i wyliczaniu foodcostu. Stosując mrożone warzywa do gastronomii, niezależnie czy jest to zakład cateringowy, stołówka czy restauracja, mamy też większą kontrolę nad ilością marnowanego jedzenia.

Ceny świeżych warzyw trudno przewidzieć. Ma na nie wpływ wiele elementów, w tym warunki atmosferyczne - wydłużone okresy suszy wpływają na mniejsze plony, a te z kolei windują cenę produktu. 

Na co zwrócić uwagę przy dostawie

Przyjęcie dostawy to moment, który ma uchronić Cię przed inwestycją w towar, którego jakość nie jest dla Ciebie satysfakcjonująca. To niezwykle istotne aby Twoi pracownicy wiedzieli na jakie elementy zwracać uwagę przy dostawach. Mrożone warzywa gastronomiczne powinny przyjechać pojazdem zapewniającym właściwe warunki ich przechowywania. Oto kilka zasad, o których osoba przyjmująca dostawy do Twojej kuchni powinna wiedzieć i pamiętać:

  • daty na opakowaniach 
  • szczelność opakowań - pudełka powinny nie posiadać rozdarć, nie przeciekać, nie posiadać śladów zawilgocenia czy pleśni. Wewnętrzne plastikowe torby również powinny być szczelne, w oryginalnym opakowaniu producenta.
  • temperatura przewożenia - warunki przechowywania ustala producent, informacja o nich powinna znajdować się na opakowaniu zamówionych warzyw. Standardowa temperatura dla zamrażarki gastronomicznej z przeznaczeniem do przechowywania warzyw i owoców to -18︒C - dostawca na życzenie powinien udostępnić termostat celem sprawdzenia czy taka lub niższa temperatura panuje wewnątrz chłodziarki samochodu.
  • czystość - przestrzeń w której przewożone są mrożonki powinna być czysta, bez śladów wycieków czy zalań. 

Jeśli coś cię zaniepokoi w trakcie odbioru, dostawę możesz od razu zwrócić kierowcy. Czy będą to naruszone opakowania, czy dziwny zapach - reaguj.

Jak poprawnie przechowywać mrożone warzywa

Mrożone warzywa powinny być przechowywane w zamrażarce, a ta powinna być ustawiona na maksymalną temperaturę -18°C. Jednak temperatura to nie wszystko. Upewnij się, że Twoi pracownicy przestrzegają prawidłowych zasad bezpiecznego przechowywania. 

  • Oddzielaj żywność - pilnuj aby przestrzeń w której przechowujesz mrożone warzywa i owoce była oddzielona od miejsca w którym trzymasz produkty mięsne czy nabiał.
  • Nie przeładowuj zamrażarek - jedynie dopuszczalna przez producenta ilość produktów w zamrażarce zagwarantuje jego pełną wydolność i utrzymanie właściwych warunków w jej wnętrzu. Dodatkowo przeładowane urządzenie utrudnia kontrolę jego zawartości.
  • Kontroluj temperaturę - kontrola temperatury w zamrażarce powinna należeć do codziennych obowiązków pracowników.
  • Etykietuj opakowania - usunie to zagrożenie pomyłki. Etykieta powinna zawierać datę ważności, nazwę produktu, lub datę jego pakowania. Jeśli warzywa nie znajdują się w oryginalnych opakowaniach, szczególnie zadbaj o ich szczelność!
  • Rotacja zapasów żywności - obowiązuje również w przypadku mrożonych warzyw. Pamiętaj, aby te z bliższą datą utraty ważności znajdowały się na górze/ były łatwiej dostępne.
  • Utrzymuj czystość - wszelkie wycieki, rozlania, warzywa które wydostały się z opakowań stwarzają zagrożenie namnażania się bakterii i zakażeń.

Istnieje wiele korzyści z zastosowania mrożonych warzyw w gastronomii. Doceniamy je za coraz wyższą oferowaną jakość, łatwość przechowywania, znaczne ułatwienie w produkcji jedzenia. Zarówno kucharze w firmach cateringowych, czy w firmowych stołówkach docenią skrócony proces przetwarzania warzyw - są już pokrojone, umyte, pozbawione odpadów. Dodatkowo przy zakupie płacisz za kilogram oczyszczonego produktu - czyli de facto dostajesz więcej tego, na czym naprawdę ci zależy. Należy jednak pamiętać, że zakup tanich mrożonek niskiej jakości może okazać się długoterminową stratą w miejsce planowanych oszczędności. Niezależnie od tego z jakich produktów przygotowujesz swoje potrawy - to ich jakość przesądzi o efekcie końcowym i opinii klientów.

 

Słowa kluczowe
jakość usług