mojekrzesła.pl

Kawa z brazylii vs etiopii? Którą wybrać?

Kawa z brazylii vs etiopii? Którą wybrać?

Etiopię nazywa się matką kawy, zaś Brazylię jej królową. Gdyby nie pewien bystry pasterz kóz, ludzkość w ogóle mogłaby się nie dowiedzieć, że charakterystyczne ziarna pewnej rośliny, namiętnie oskubywanej przez jego zwierzęta, mają właściwości pobudzające. Na szczęście tknęło człowieka i wiedziony trafną intuicją, zaniósł ziarna do pobliskiego klasztoru, w którym mnisi bacznie przyjrzeli się jego odkryciu. Wśród rozlicznych eksperymentów poczynionych z ziarnami był i taki, w ramach którego zmiażdżono je i zalano gorącą wodą. Uzyskany napar okazał się orzeźwiający, pobudzają oraz niezwykle aromatyczny. To wystarczyło, żeby podjąć decyzję, iż dobroczynne działanie ziaren powinni także poznać ludzie.

Etiopczycy pokochali kawę. Do dziś mawiają: „Jeśli masz zmartwienie – napij się kawy, jeśli się cieszysz- napij się kawy, jeśli jesteś zmęczony – napij się kawy”. Słowem: pij kawę i czyń, co chcesz. 

Zalety kawy brazylijskiej

W Brazylii kawa pojawiła się dopiero w XVIII wieku za sprawą zmyślnej intrygi dyplomatycznej. Pewien przystojny młodzian wysłany do Gujany Francuskiej z misją zdobycia sadzonek kawy perfekcyjnie wywiązał się ze swojego zadania: rozkochał w sobie żonę Gubernatora, a ta na odchodne (odjezdne?) dała mu bukiet kwiatów, w którym przemyciła nasiona kawowca.

Przez dziesięciolecia Brazylia wyrosła na kawowego potentata. Dziś mówi się, że kawy brazylijskie to gatunki najbardziej klasyczne w smaku i jeśli ktoś, kto w kawie do tej pory nie gustował, chce od czegoś zacząć swoją przygodę z czarnym złotem, powinien sięgnąć właśnie po kawy z Brazylii. Znaczna część produkcji to kawy z przeznaczeniem do sprzedaży w supermarketach, ale coraz więcej tu plantacji, na których uprawia się krzewy kawowe z przeznaczeniem do segmentu premium i specialty. Coraz więcej brazylijskich kaw ma też certyfikat Organic. Klasyczny smak brazylijskich odmian kawy sprawia, że są one rozpowszechnione na całym świecie. 

Poznaj najlepsze kawy brazylijskie: https://getcoffee.co/kawa-pl/kawa-brazylijska/

Czym wyróżnia się kawa z Etiopii?

Kawa etiopska produkowana jest w specyficznych warunkach. Znakomita większość plantacji to małe indywidualne gospodarstwa. Paradoksalnie nie jest to kłopot, a wartość dodana. O ile bowiem duże brazylijskie plantacje, nastawione na masową produkcję, muszą - jeśli chcą utrzymać się na coraz bardziej wymagającym rynku - choć część swojego terenu przeznaczyć pod uprawy ekologiczne, o tyle plantacje etiopskie w znacznej mierze  s ą  ekologiczne. I nie dlatego, że ich właściciele mają nadmiar funduszy, ale dlatego, że wciąż ich brakuje.

Stosują więc tradycyjne, ekologiczne z natury, sposoby uprawy. I może właśnie ze względu na ów naturalny proces uprawy, te niewymuszone działania ekologiczne, skutkujące niejednokrotnie przyznaniem etiopskiej kawie certyfikatu Organic, z plantatorami z Etiopii chętnie nawiązują współpracę duże sieciowe kawiarnie. Certyfikaty Organic oraz Fairdtrade (sprawiedliwy handel) to wyróżniki arabiki z Etiopii. 

Sprawdź kawy z Etiopii: https://getcoffee.co/kawa-pl/kawa-z-etiopii/

Czym wyróżnia się kawa z Etiopii

Która kawa jest najlepsza?

Warto pamiętać, że i w Etiopii, i w Brazylii uprawia się niemal wyłącznie arabikę. Znawcy są zdania, że to właśnie Etiopia jest miejscem, w którym pojawiła się, a następnie zmutowała w niezliczoną liczbę odmian kawa arabika. To źródło, matka, początek. Gdyby nie narowiste kozy oraz ich spostrzegawczy pasterz, kawowe krzewy porastałyby sobie pastwiska, a ludzkość musiałaby zadowolić się jakąś inną pobudzającą substancją. Czy byłaby równie smaczna i aromatyczna...?

Trudno rozstrzygnąć, która kaw jest najlepsza. To bardzo subiektywne poczucie: każdy kawosz ma swoje ulubione odmiany i mieszanki. Warto jednak pamiętać, że bez względu na kraj pochodzenia czy sposób uprawy, najlepsza kawa to zawsze kawa ziarnista. Tylko świeżo mielone ziarna pozwolą nam na niesamowite doznania smakowe i zapachowe. Dlatego ważne są również profesjonalne i niezawodne akcesoria do kawy (dowiedz się więcej o niezbędnych akcesoriach pod tym linkiem: http://domzprzyszloscia.pl/male-agd/akcesoria-agd/akcesoria-do-kawy-w-twoim-domu/ ).

sklepie z kawą GetCoffee.co dbamy o to, żeby każda kawa ziarnista była odpowiednio zapakowana. Szczelne opakowanie gwarantuje, że smak i aromat będą wspaniałe nawet do sześciu miesięcy. Kawa ziarnista pita po upływie więcej niż pół roku od daty palenia traci powoli swoje walory. 

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!