dpdpickup

Szklarnia w restauracji, a może restauracja w szklarni? - Sprawdź kiedy warto!

Szklarnia w restauracji

Szklarnia to przestrzeń tradycyjnie kojarzona z uprawą roślin, jednak możliwości jakie oferuje są znacznie większe i bardziej zróżnicowane. Świadczy o tym coraz większa liczba szklarni i oranżerii wykorzystywanych przez branżę restauracyjną na całym świecie. Jakie korzyści może przynieść szklarnia restauracji? Czy mała szklarnia może być odpowiedzią na obostrzenia wynikające z obecnej sytuacji epidemiologicznej? Eksperci marki Szklarnie z Runowa przekonują, że zarówno mała szklarnia, jak i większa oranżeria, to rozwiązania, które mogą pomóc restauratorom rozwinąć swój biznes i uatrakcyjnić ofertę.

Szklarnia w restauracji

Jeszcze do niedawna szklarnia w restauracji służyła do uprawy świeżych ziół lub stanowiła element dekoracji lokalu. Do tych celów wykorzystywano m.in. małe przyścienne szklarnie Miccolo. Dzisiaj mała szklarnia miejska to coraz częściej integralna część lokalu gastronomicznego, przy pomocy której w sposób łatwy i atrakcyjny dla klienta możemy zwiększyć przestrzeń usługową, a co za tym idzie zwiększyć lub zachować dotychczasową liczbę obsługiwanych stolików. W wielu krajach w związku z obostrzeniami część lokali gastronomicznych zmuszona była ograniczyć liczbę stolików, co przełożyło się na możliwość obsługi mniejszej  liczby klientów. Oranżeria - duża, bardzo atrakcyjna wizualnie szklana konstrukcja - pozwala  na szybkie zwiększenie powierzchni usługowej lokalu, w efekcie czego możliwa staje się obsługa dodatkowych stolików. Co istotne, oranżeria jest postrzegana przez gości jako dodatkowa atrakcja, dzięki której Twoja restauracja z pewnością będzie się wyróżniała na tle konkurencji i przyciągnie nowych gości.

Szklarnia to doskonałe rozwiązanie zarówno dla restauracji, jak i innych obiektów z branży HoReCa. Z jej zalet mogą skorzystać hotele i pensjonaty, a także kawiarnie i herbaciarnie.

Oranżeria od firmy Szklarnie z Runowa

Oranżeria od firmy Szklarnie z Runowa

Restauracja w szklarni

Restauracja w szklarni to modny sposób na wykorzystanie oranżerii oraz małych szklarni miejskich w branży gastronomicznej. W zależności od specyfiki lokalu szklarnia:

  • umożliwia spełnienie warunków dystansu społecznego w przypadku stolików zlokalizowanych na zewnątrz – doskonałym przykładem praktycznego zastosowania małych, kameralnych szklarni jest rozwiązanie zaproponowane przez Mediamatic w Holandii;
  • pozwala uniezależnić stoliki „w ogródku letnim” od warunków atmosferycznych, stwarzając przestrzeń do obsługi gości przez większą część roku, a nawet cały rok;
  • może przeobrazić lokal sezonowy w lokal całoroczny.

Podstawową zaletą oranżerii oraz szklarni modułowych, których metraż dostosowujemy do indywidualnych potrzeb i możliwości, jest przede wszystkim uniezależnienie się od warunków atmosferycznych, co w naszej strefie klimatycznej ma ogromne znaczenie dla liczby obsługiwanych stolików – tak w szczycie sezonu letniego, jak i przez resztę roku. Uniezależniając się od warunków atmosferycznych, możemy utrzymać stałą liczbę obsługiwanych gości w sezonie i po jego zakończeniu, niezależnie od tego, czy aura jest dla nas łaskawa, czy też nie.

Ale coraz częściej ważniejsza staje się inna zaleta: Spotkanie z przyjaciółmi przy stole w szklarni, nierzadko znajdującej się w niecodziennej przestrzeni z pięknym widokiem, coraz częściej staje się atrakcją samą w sobie. Oryginalność przyciąga klientów i stanowi źródło licznych rekomendacji, które przy zachowaniu wysokich standardów obsługi przekładają się na stały wzrost liczby regularnych gości.

W zależności od możliwości architektonicznych oraz przestrzeni, jaką dysponujemy na zewnątrz lokalu, możemy rozbudować restaurację o kilka, a nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt metrów. Świetnym rozwiązaniem są kombinacje np. większej oranżerii na bar lub salę z dużym wspólnym stołem oraz wielu mniejszych konstrukcji na pojedyncze stoliki. Tam, gdzie możemy sobie pozwolić na więcej dodatkowej przestrzeni i na większą inwestycję, Eksperci marki Szklarnie z Runowa polecają np. oranżerię Sophie (22,59 m²) czy Helene (15,79 m²). Tam, gdzie w grę wchodzi możliwość rozbudowy o kilka metrów, świetnie sprawdzą się małe szklarnie miejskie z linii Piccolo, w których mieści się jeden stolik. 

Najnowszym trendem na wykorzystanie szklarni w gastronomii są pop-up restauracje, czyli restauracje w szklarniach, które co jakiś czas zmieniają lokalizację. Na przykład raz zapraszają na brzeg jeziora, innym razem na dach wysokiego budynku w centrum miasta. W każdej lokalizacji oferują spektakularne widoki i znakomitą kuchnię. To przedsięwzięcie dla najbardziej kreatywnych i odważnych restauratorów, których jak najbardziej zapraszamy do współpracy z marką Szklarnie z Runowa

Restauracja w szklarni

Sprawdź więcej szczegółów na stronie: https://szklarniezrunowa.pl/