dpdpickup

Opakowania szklane - wady i zalety tego surowca

Opakowania szklane do gastronomii

W ostatnich latach ekologiczne rozwiązania stają się coraz popularniejsze. Nic więc dziwnego, że opakowania szklane przeżywają swego rodzaju renesans: nikt nie chce już korzystać z produktów zapakowanych w nadmiar plastiku. Czym charakteryzują się szklane naczynia, jakie są ich zalety i co można w nich przechowywać?

Zalety opakowań szklanych

Opakowania szklane mają wiele zalet. Zanim rynek został wręcz zalany plastikiem, to właśnie one były najbardziej powszechnie używane. Przede wszystkim – nadają się do przechowywania żywności. Szkło nie przesiąka zapachami ani barwami produktów, które się w nim znajdują. Nie zmienia smaku jedzenia, dobrze znosi też wysokie temperatury (na przykład podczas procesów pasteryzacji). Produkty przechowywane w szkle są bezpieczne do spożycia: nie przenikają do nich żadne chemiczne substancje, co może mieć miejsce przy korzystaniu z opakowań plastikowych.

Naczynia szklane łatwo jest utrzymać w czystości. Na ogół nie sprawiają problemów podczas mycia, a co ważniejsze – można myć je również w zmywarce. Nie ulegają przy tym przetarciom ani zarysowaniom. Kolejną ogromną zaletą szkła jest to, że ten materiał nie jest szkodliwy dla środowiska naturalnego. Choć nie rozkłada się szybko, to można poddać je recyklingowi – dzięki czemu, nie tracąc swoich właściwości, cały czas jest w obiegu.

Wady opakowań szklanych

Zalety szklanych opakowań zdecydowanie przewyższają ich wady. Nie oznacza to jednak, że szkło jest ich zupełnie pozbawione – właśnie dlatego nie zawsze da się zrezygnować z wykorzystywania tworzyw sztucznych. Istotna jest na przykład kruchość szklanych naczyń. Każdemu z nas zdarzyło się choć raz stłuc talerzyk, kubek czy szklankę. W niektórych sytuacjach potrzebne jest opakowanie, które po upadku na ziemię lub uderzeniu w coś nie ulegnie uszkodzeniu. Transport produktów w opakowaniach szklanych jest znacznie trudniejszy: trzeba starannie je zabezpieczyć, by się nie zniszczyły.

Szklane opakowania są ciężkie i zajmują dużo miejsca. Podczas transportu nie można zapakować ich kompaktowo – gdyż każdy przedmiot musi być otoczony ochronną warstwą papieru, styropianu lub folii bąbelkowej. Zabieranie ze sobą do plecaka lub torby posiłków w szklanych opakowaniach też bywa problematyczne: bagaż nagle staje się bardzo ciężki.

Co można wybrać zamiast szkła?

Co warto wybrać, gdy w danej sytuacji szkło nie jest najlepszym rozwiązaniem? Jeśli mowa o imprezach plenerowych, masowych, spotkaniach na świeżym powietrzu – świetnie sprawdzą się naczynia i opakowania jednorazowe, wykonane z papieru. Również są ekologiczne, jednak nie tłuką się, a po zakończonym wydarzeniu można po prostu je wyrzucić. Jeśli zależy nam na trwałości i wytrzymałości, można sięgnąć po wielorazowe opakowania plastikowe – trzeba koniecznie zwrócić uwagę na to, czy dany produkt oznaczony jest jako bezpieczny w kontakcie z żywnością! Jednorazowe opakowania plastikowe powinny być używane raczej w ostateczności: nie ma co się oszukiwać, ich wpływ na środowisko nie jest korzystny.

Opakowania szklane mają wiele zalet. Szkło jest materiałem bardzo uniwersalnym, ma liczne zastosowania i wykorzystuje się je nie tylko w przemyśle spożywczym, ale również w wielu innych branżach. Cechy szkła sprawiają, że w pewnych okolicznościach wykonane z niego naczynia nie sprawdzają się najlepiej – warto wtedy wybierać inne wielorazowe i  ekologiczne alternatywy, na przykład opakowania papierowe lub wielorazowe butelki z tworzywa sztucznego.  Opakowania szklane, takie jak słoiki czy butelki na soki wygodnie jest kupować online, na przykład tu: https://unipack.pl/sklep/szklo/.