dpdpickup

Dlaczego domowa chemia nie sprawdza się w gastronomii?

Dlaczego domowa chemia nie sprawdza się w gastronomii

Stężenie substancji czynnych i przeznaczenie do zadań specjalnych – to najważniejsze cechy chemii dla profesjonalistów, które odróżniają je od środków, stosowanych w gospodarstwach domowych.

Domową chemię, stosowaną na co dzień do utrzymania czystości w kuchniach czy łazienkach prawidłowo powinno nazywać się chemią gospodarczą. I o ile moc jej działania wystarcza do posprzątania przeciętnego mieszkania czy domu, to w miejscach użyteczności publicznej, z których w ciągu dnia korzysta wiele różnych osób, konieczne jest uderzenie znacznie większą siłą. Wówczas z pomocą przychodzi chemia profesjonalna.

Chemia profesjonalna a gospodarcza

Tym, co różni profesjonalną chemię czyszczącą od tej, która towarzyszy domowym porządkom, jest przede wszystkim stężenie zawartych w środkach substancji czynnych. W chemii profesjonalnej jest ono znacznie wyższe niż w gospodarczej. Nie oznacza to jednak, że będące w domowym użyciu środki czyszczące są gorszej jakości – są po prostu znacznie delikatniejsze, a przez to bezpieczne nawet dla niewprawionych użytkowników. Przy takiej skali zabrudzeń czy zanieczyszczeń, z jaką mamy do czynienia w domu, mogą być wystarczające, jednak w przypadku hoteli, restauracji czy zakładów przetwórstwa spożywczego, wyśrubowane normy sanitarne wymagają zastosowania środków czyszczących o większej mocy.

Niebezpieczna chemia?

Czy oznacza to jednak, że profesjonalna chemia czyszcząca jest niebezpieczna dla użytkownika? Na to pytanie nie ma jednej słusznej odpowiedzi, ponieważ zależy to od wielu czynników. Przede wszystkim przed zastosowaniem jakiegokolwiek produktu należy uważnie czytać etykiety – w przypadku, kiedy środek zawiera żrące lub na przykład drażniące oczy składniki, informacja o tym znajdzie się na etykiecie. Warto też zwracać uwagę na skład, im bardziej przyjazny środowisku, tym mniej szkody wyrządza planecie stosowanie produktu. Wiele zależy też od tego, do jakich typów zabrudzeń dedykowany jest płyn, spray czy mleczko, zdarza się bowiem, że szczególne zastosowanie wymaga użycia danego detergentu, z którym zdecydowanie lepiej obchodzić się na przykład w rękawiczkach.

Dedykowane produkty

Tutaj docieramy do kolejnej ważnej cechy profesjonalnej chemii czyszczącej, a mianowicie: jej skład jest skomponowany tak, aby skutecznie czyścić konkretne powierzchnie czy radzić sobie z określonymi zabrudzeniami. Czasem zdarza się wprawdzie, że także chemia dla profesjonalistów ma kilka zastosowań, ale – w przeciwieństwie do gospodarczej – trudno nazwać ją uniwersalną. Widać to zwłaszcza w produktach dedykowanych do gastronomii, gdzie inne środki zaleca się na przykład do czyszczenia grilla, inne do piekarnika, a jeszcze inne do mycia i dezynfekcji blatów. Są wśród nich na przykład środki odtłuszczające, dezynfekujące czy usuwające przypalenia. W tym przypadku muszą one mieć jedną wspólną cechę: muszą być bezpieczne na wypadek kontaktu czyszczonej powierzchni z żywnością. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje tutaj także prawidłowy sposób użycia, w tym przygotowanie właściwego roztworu czy dokładne spłukanie produktu. Bezpieczeństwo środków czyszczących, stosowanych w przemyśle spożywczym i w punktach gastronomicznych powinno być potwierdzone odpowiednim certyfikatem, stwierdzającym, że produkt nie wpływa negatywnie na żywność, nie zmienia jej smaku ani zapachu.

Dobre praktyki ze Skandynawii

Wysoka zawartość substancji czynnych sprawia, że profesjonalna chemia czyszcząca to naprawdę silnie działające środki. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do zaleceń, zamieszczonych na etykietach, ale także poszukiwanie rozwiązań bezpiecznych dla środowiska. Czy zatem możliwe jest znalezienie produktów, które uporają się z trudnymi zabrudzeniami w branży gastronomicznej, a jednocześnie będą neutralne dla planety i biodegradowalne?

Możliwe, trzeba jednak wiedzieć, komu w tej kwestii zaufać. Nie od dziś wiadomo, że prym w ochronie zasobów naturalnych wiodą w Europie Skandynawowie. Dbają o przyrodę, mają do niej wielki szacunek, a za niszczenie zasobów grożą w Skandynawii wysokie kary. Dlatego warto przyjrzeć się obecnej w Polsce od lat firmie Norenco, która, choć produkuje swoje profesjonalne środki czyszczące w Białej Podlaskiej, stosuje norweskie receptury. Dzięki temu zdecydowana większość wytwarzanych przez Norenco produktów, nawet o tak silnym działaniu, jak płyn do udrażniania instalacji sanitarnych (Mudin), jest biodegradowalna.

Profesjonalna chemia w domu

Czy wysoka zawartość substancji czynnych sprawia, że profesjonalna chemia czyszcząca nadaje się jedynie do sprzątania w urzędach, hotelach, restauracjach czy szpitalach, a bezpieczna jest jedynie w rękach specjalistów? Nie, czasem bowiem i w domu zdarza się szczególnego rodzaju zabrudzenie, z którym nie poradzą sobie dostępne w drogeriach środki. Wówczas nie ma przeciwwskazań do użycia chemii dla profesjonalistów, na przykład do wyczyszczenia przypaleń z piekarnika, zabrudzeń w kominku czy usunięcia kamienia z baterii w łazience. Ważne jest jednak stosowanie się do zaleceń producenta i odpowiedni dobór produktu – może się bowiem zdarzyć, że silne środki chemiczne uszkodzą powierzchnie, jeśli nie są do niej przeznaczone.

Słowa kluczowe
środki czystości chemia dla gastronomii