dpdpickup

Potrzebne dokumenty do odbioru lokalu gastronomicznego przez Sanepid

Potrzebne dokumenty do odbioru lokalu przez Sanepidu

Każdy przedsiębiorca prowadzący biznes gastronomiczny, zobowiązany jest do uzyskania zgody na przygotowywanie żywności od właściwej miejscowo jednostki Państwowego Powiatowego bądź Państwowego Granicznego Inspektora Sanitarnego. Niezbędne jest zatwierdzeniu zakładu i wpisanie go do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Pozwolenie jest też konieczne przy jakiejkolwiek zmianie wewnątrz lokalu lub w procesie technologicznym. W poniższym artykule wyjaśnimy jak się przygotować do kontroli i na co najbardziej zwraca uwagę Sanepid.

Jakie zadania ma Państwowa Inspekcja Sanitarna (PIS, zwyczajowa nazwa: sanepid)

Państwowa Inspekcja Sanitarna, w najkrótszym ujęciu odpowiada za realizację zadań z zakresu zdrowia publicznego. Urzędnicy Sanepidu nadzorują i kontrolują m.in. warunki higieny środowiska, higieny pracy w zakładach pracy, higieny radiacyjnej i warunki zdrowotne żywności. Inspektorzy kontrolują też żywność pochodzenia niezwierzęcego przywożoną z państw spoza Unii Europejskiej oraz wywożonej i powrotnie wywożonej do tych państw. Monitorują również m.in. produkty pochodzenia zwierzęcego, które znajdują się w obrocie detalicznym. Z punktu widzenia restauratorów i właścicieli barów, pubów oraz stołówek istotne są kontrole w zakresie prawidłowego stosowania zasad systemu HACCP w lokalach gastronomicznych. 

Na co zwraca Sanepid podczas odbioru lokalu gastronomicznego?

Podczas odbioru Inspekcja Sanitarna na pewno będzie sprawdzała sprawność maszyn i urządzeń. Wszystkie tego typu sprzęty powinny być podłączone do prądu i w pełni funkcjonalne. Wchodzą w to również bojlery z wodą - trzeba wykazać, że działają. Osoba kontrolująca może poprosić o uruchomienie danych urządzeń w celu weryfikacji ich stanu. Kolejny obszar kontroli, to badanie stanu technicznego lokalu. Przygotowaliśmy checklistę kolejnych etapów kontroli, według których mogą odbierać lokal urzędnicy Sanepidu:

  • Sprawdzanie otoczenia zakładu - w tym kontrola czystości, sprawdzanie czy teren wokół jest utwardzony, czy kontenery na śmieci umieszczone są w wystarczającej odległości od lokalu oraz czy stan techniczny nie zagraża niczyjemu zdrowiu. 
  • Sprawdzenie stanu technicznego ścian, podłóg, sufitów, stolarki drzwiowej i okiennej. Dyskwalifikować nas mogą odpryski na kafelkach, łuszcząca się farba, pajęczyny, pleść czy innego rodzaju brud i uszkodzenia. 
  • Kontrola punktów wodnych oraz wody. W lokalu musi być ciepła i zimna woda a ścieki powinny trafiać do kanalizacji. Pamiętajmy o umieszczeniu mydła przy umywalkach oraz ręczników papierowych bądź suszarki do rąk.
  • Sprawdzenie czy jest wentylacja grawitacyjna w każdym pomieszczeniu oraz wentylacja mechaniczna w toalecie. Nad kuchenkami muszą być odciągi stanowiskowe (okapy).
  • Sanepid może sprawdzić też ilość pomieszczeń i krzyżowanie się dróg. Drogi czyste i brudne nie mogą się krzyżować.
  • Kontrola okien i ich uchylności. W wypadku okien, które można otwierać - powinny się tam znajdować moskitiery. 
  • Sprawdzenie stanu technicznego budynku wewnątrz - nie może być dziur w ścianach,  czy dziur w stolarce drzwiowej.
  • Sanepid może też sprawdzić, czy nie ma w lokalu żadnych wiszących przewodów elektrycznych.
     

Jakie dokumenty są potrzebne w czasie odbioru lokalu/zakładu gastronomicznego?

Wymaganych dokumentów niestety jest sporo i ich typ różni się zależnie od rodzaju prowadzonej działalności, ale też zebranie ich nie powinno być aż tak dużym problemem. Na kontrolę Sanepidu przygotować trzeba:

  1. Umowę najmu lokalu;
  2. Pozwolenie na zmianę sposobu użytkowania lokalu;
  3. Orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych;
  4. Badanie wody;
  5. Umowę na wywóz nieczystości stałych i pokonsumpcyjnych;
  6. Umowę na wywóz oleju – jeżeli będzie używany;
  7. Dokumentacja Dobre Praktyki Produkcyjne i Higieniczne dla Gastronomii;
  8. Księgę HACCP;
  9. Projekt technologiczny;
  10. Protokół ze sprawdzenia wentylacji obiektu;
  11. Szkolenia BHP (dla wszystkich pracowników zatrudnionych na umowę o pracę);
  12. Inne, jeśli zachodzą dodatkowe przesłanki (np. zgoda zarządcy budynku na prowadzenie restauracji).

Jak przygotować się na odbiór lokalu?

Przede wszystkim powinniśmy zapoznać się z wszystkimi wymogami prawnymi, jakie powinniśmy spełnić. Gdy mamy już wybrany lokal pod biznes gastronomiczny, należy je zgłosić w stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w celu uzyskania pozytywnej opinii oraz złożyć wniosek o wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Najlepiej zgłoszenie złożyć 14 dni przed planowanym otwarciem. Dbajmy też o swój interes - jeśli długo nikt nie będzie się do nas odzywał zadzwońmy i umówmy się na wizytę. 

Co dalej jeżeli lokal nie uzyskał odbioru?

Pamiętajmy, że kontrola Sanepidu może się zdarzyć także później w trakcie prowadzenia przez nas działalności. Zaś wykrycie nieprawidłowości przy pierwszym odbiorze będzie generowało u nas dużo stresu i zmuszało do powtarzania procedur i ciągłych poprawek. Zdecydowanie dobrym pomysłem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy - wtedy kontrola Sanepidu nie będzie nam już spędzała snu z powiek, zapewnimy utrzymanie najwyższej jakości i nie dopuścimy do luk w przygotowaniach. Od lat zajmujemy się pomocą w otwieraniu lokali gastronomicznych oraz przeprowadzaniem audytu jakości i zachęcamy do kontaktu. 

Kontroli Sanepidu nie można bagatelizować. Brak odbioru lokalu może przynieść konsekwencje w postaci ogromnych mandatów a przede wszystkim - stworzymy tym zagrożenie dla naszych pracowników i gości. Ta procedura może być męcząca, ale z odpowiednią pomocą i dobrym przygotowaniem przejdziemy ją bezboleśnie. Ważne, żeby po pierwszym odbiorze cały czas utrzymywać najwyższą jakość w przygotowywaniu dań i prowadzenia lokalu. 

Skontaktuj się z nami, a my pomożemy poprawnie otworzyć twój lokal gastronomiczny

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI JESTEŚMY DO TWOJEJ DYSPOZYCJI!

E-mail:

biuro@gastrowiedza.pl

Tel. Biuro

+48 664 578 090

Portal gastronomiczny GastroWiedza.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Słowa kluczowe
sanepid otwarcie restauracji działania przed otwarciem restauracji GHP, GMP HACCP Co sprawdza sanepid w lokalu gastronomicznym – GastroWiedza.pl; Co sprawdza sanepid? Odbiór lokalu przez sanepid – porady