dpdpickup

Dotacja i dofinansowanie na otwarcie restauracji: jak je uzyskać?

Dofinansowanie na otwarcie restauracji

Planujesz otworzyć własną restaurację? Jeśli tak, najpewniej masz świadomość, że będziesz musiał na wstępie sporo zainwestować. Dzięki rozlicznym sposobom finansowania możesz jednak spełnić swoje marzenia. Na jakie ich formy warto zwrócić uwagę? I co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy.

Dotacje na otwarcie restauracji

Przy zakładaniu restauracji nieocenioną pomocą mogą być dotacje. Mamy tu na myśli głównie:

  • dotacje z urzędu pracy,
  • dotacje z Unii Europejskiej.

Warto zwrócić uwagę także na programy organizowane przez samorządy oraz te o zasięgu ogólnokrajowym

Dotacje z urzędu pracy

W pierwszej kolejności warto uzyskać dotacje z urzędu pracy. Ich największym atutem jest to, że są one bezzwrotne. Obecnie maksymalna ich wysokość wynosi około 40 tys. złotych. W każdym urzędzie może być ona jednak nieco inna, jednak zawsze wynosi ona maksymalnie sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Nie jest to z pewnością kwota, która pozwoli Ci założyć wielką, ekskluzywną restaurację, ale na pewno pomoże Ci ona otworzyć pierwszą małą gastronomię. Aby móc uzyskać takie dotacje, należy spełnić m.in. następuje warunki:

  • należy posiadać status bezrobotnego,
  • nie można posiadać własnej działalności gospodarczej przynajmniej na 12 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Warto zaznaczyć, że dotacje z urzędu pracy zwykle przyznawane są ze środków unijnych, przede wszystkim z Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) oraz Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). O ile w tym pierwszym programie mogą wziąć udział osoby powyżej 30. roku życia, o tyle w tym drugim – osoby poniżej tego wieku.

Dotacje z programów Unii Europejskiej

Dotacje z programów Unii Europejskiej, których jeszcze kilka lat temu nie trzeba było zwracać, dziś udzielane są w formie pożyczki. Minusem tego rozwiązania jest to, że na uzyskane środki trzeba sporo poczekać (nawet rok), a cały proces pozyskiwania dotacji jest dość skomplikowany. Nie ma, co prawda, nic dziwnego w tym, że składa się on z kilku etapów. Pewną trudnością dla niektórych może być jednak organizowana w jego ramach rozmowa kwalifikacyjna. Aby dowiedzieć się, jakie kwoty wchodzą grę, polecamy śledzić na bieżąco tę stronę.

Program Wsparcie na Starcie

Oprócz programów unijnych, możesz wziąć udział w programie Wsparcie na Starcie. W tym przypadku pożyczkę również można uzyskać na preferencyjnych warunkach. Udziela się ją bez prowizji, nie płaci się również za jej obsługę. Jej oprocentowanie plasuje się z kolei na poziomie 0,01 lub 0,03% w skali roku. Kwota pożyczki może wynosić maksymalnie dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia. Mogą się o nią starać jednak tylko wybrane osoby:

  • studenci ostatniego roku I i II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich,
  • osoby bezrobotne, które są zarejestrowane w urzędzie,
  • opiekunowie osób niepełnosprawnych,
  • absolwenci uczelni i szkół (maksymalnie do 4 lat od czasu ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego).

Kredyt na otwarcie restauracji

Istnieje również szeroki wybór kredytów na otwarcie firmy. Wśród nich możemy wyróżnić np.:

  • kredyt obrotowy – dzięki niemu możesz pokryć bieżące wydatki, związane z prowadzeniem działalności,
  • kredyt gotówkowy – możesz go przeznaczyć na wszystko, co związane jest z Twoją firmą,
  • kredyt inwestycyjny – dzięki niemu możesz sfinansować określone przedsięwzięcie i przeznaczyć go np. na zakup urządzeń gastronomicznych.

W każdym banku warunki brania kredytów mogą być oczywiście nieco inne. Odmienne mogą być również nazwy tego rodzaju produktów finansowych, warto powiedzieć tu chociażby o „kredytach na start” czy „kredytach na otwarcie działalności”.

Pożyczka na założenie resturacji

Jeśli okaże się, że nie masz wystarczającej zdolności kredytowej lub po prostu potrzebujesz więcej pieniędzy, dobrym rozwiązaniem może okazać się również klasyczna pożyczka – zarówno w bankach, jak i instytucjach pozabankowych. W ten sposób możesz uzyskać maksymalnie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pamiętaj jednak, że warunki spłaty mogą być niekorzystne, a oprocentowanie – bardzo wysokie. Dlatego warto dobrze tę formę finansowania rozważyć.

POŻYCZKA NA ZAŁOŻENIE RESTURACJI

Crowdfunding w gastronomii

Coraz więcej firm z branży gastronomicznej decyduje się na crowdfunding, czyli publiczne zbiórki pieniędzy. Polak Potrafi, Wspieram.to, Zrzutka.pl – to tylko kilka portali, na których można pozyskać całkiem wysokie środki. O ile kiedyś strony tego typu przeznaczone były głównie dla branży technologicznej i miały za zadanie wspierać niezwykle innowacyjne projekty, o tyle teraz może walczyć w ich ramach o fundusze praktycznie każdy. To świetny sposób na pozyskiwanie pieniędzy zwłaszcza wtedy, gdy już masz np. jedną restaurację i chcesz założyć kolejną, w innej dzielnicy lub mieście. W takiej sytuacji klienci już Cię znają, a jeżeli chętnie u Ciebie goszczą, będą jeszcze  bardziej skłonni przyłączyć się do zbiórki. Aby ją założyć, trzeba napisać tekst w formie ogłoszenia i określić odpowiedni przedział czasowy.

Leasing na sprzęt gastronomiczny

Zależy Ci na wygodnym i szybkim sfinansowaniu sprzętu gastronomicznego? W takim razie możesz pomyśleć leasingiu. Polega on na podpisaniu umowy cywilno-prawnej, w ramach której jako leasingobiorca otrzymujesz prawo do korzystania z danego urządzenia, przez określony czas, o ile będziesz regularnie spłacał raty. Możesz postarać się zarówno o leasing finansowy, jak i operacyjny. W pierwszym przypadku sprzęt należy do leasingobiorcy, w drugim natomiast – do leasingodawcy.

Która forma leasingu jest bardziej korzystna? Wydaje się, że leasing operacyjny, który pozwala wrzucić w koszty wysokość spłacanych rat. Dzięki temu można z kolei zmniejszyć podatek PIT lub CIT. Leasing finansowy również jednak ma swoje zalety. Przypomina on kredyt lub pożyczkę, z tym że zamiast pieniędzy zyskuje się sprzęt gastronomiczny (przy czym należy odliczyć od podstawy opodatkowania jego amortyzację). Pod koniec trwania umowy każda forma leasingu pozwala wykupić dane urządzenie, zazwyczaj za 1-10% wartości początkowej.

 

Portal gastronomiczny GastroWiedza.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie zabronione.

Słowa kluczowe
dotacje unijne kredyt na gastronomię kredyt gastronomiczny dotacja gastronomiczna