transport żywności kurierem

Catering dietetyczny - dieta pudełkowa

Catering dietetyczny - dieta pudełkowa

Cateringi dietetyczne w ostatnich latach coraz bardziej zyskują na popularności, a w czasach pandemii dobre jakościowo posiłki dostarczane pod drzwi mogą okazać się produktem jeszcze bardziej potrzebnym.   

Co to jest catering dietetyczny czy to jest to samo co dieta pudełkowa

Catering dietetyczne popularnie jest nazywany dietą pudełkową ze względu na rodzaj stosowanych opakowań.
Te pojęcia są stosowane wymiennie i oznaczają dokładnie tę samą usługę. W dalszej części jednak wyodrębnimy różne rodzaje takich cateringów.

Na czym polega dieta pudełkowa

Dieta pudełkowa jest usługą, polegającą na przygotowaniu i dostarczeniu do klienta gotowych posiłków. Najczęściej jest to całodniowe wyżywienie złożone z trzech bądź pięciu dań. Usługa ta stworzona została przede wszystkim dla osób, które nie mają czasu przygotowywać sobie pełnego wyżywienia, bądź dla osób o określonych, restrykcyjnych wymaganiach żywieniowych. Taka dieta może dzielić się na różne rodzaje zależnie od potrzeb klientów. Na rynku jest coraz więcej firm specjalizujących się w cateringu dietetycznym, dlatego można dobrać menu i cenę według preferencji. 

Dla kogo jest skierowana

Catering dietetyczny skierowany jest m.in. dla osób pragnących zmienić nawyki żywieniowe. Celem tu może być odchudzanie bądź poprawienie samopoczucia. Zamówienie diety ułatwia to zdecydowanie, bo nie trzeba spędzać godzin w kuchni z wagą oraz rozpiską kaloryczną. Przygotowaniem dań zajmują się kucharze wraz z dietetykiem. 

Kolejna duża grupa odbiorców diety pudełkowej to alergicy. W ich wypadku skomponowanie odpowiedniej diety ma priorytetowe znaczenie i powinna się tym zająć firma zatrudniająca dietetyka. Takie posiłki powinny być przygotowywane w odpowiednich warunkach, stosując się do najwyższych standardów higieny i bezpieczeństwa. Tak, by do posiłków nie dostały się żadne alergeny. 

Dużą grupą odbiorców są również kobiety w ciąży i matki karmiące. Podobnie jak w wypadku alergików - tutaj posiłki powinny być przygotowywane przez specjalistów. Menu musi uwzględniać dostarczenie wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, na których brak najbardziej narażone są kobiety w ciąży i matki karmiące. 

Dietetyk a kalorie 

W wypadku każdej z opisanych diet pudełkowych, wskazane jest skorzystanie z porad dietetyka. Większość profesjonalnych firm zatrudnia przynajmniej jedną taką osobę. Firmy oferują różne warianty kaloryczne, ale też diety dla alergików, matek karmiących i sportowców - oraz oferują możliwość konsultacji. Dzięki temu, nie będziemy musieli sami wyliczać naszego zapotrzebowania kalorycznego, tylko zostanie ono dopasowane do naszych potrzeb.

Jakie są ceny pakietów (diet) w cateringu dietetycznym

Ceny diet pudełkowych są zależne od potrzeb i wymagań klientów. Wahają się mniej więcej od 40 do 100 złotych. Cena zależy też od progu kalorycznego (np. 1200, 1500, 2000, 2500, 3000 czy 3500 kalorii dziennie). Warto zawsze sprawdzić co wchodzi w skład danego menu i jak jakość przekłada się na cenę cateringu. 

Jak wybrać dobry catering dietetyczny dobrą dietę pudełkową

Żeby wybrać dobrą dietę pudełkową, na pewno warto zastanowić się najpierw jakie są nasze potrzeby. Po zdecydowaniu się na wariant (np. standard, sport, dieta dla alergików, odchudzanie) możemy sprawdzić opinie o danych firmach w internecie oraz porównać oferty. Kluczową rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, to czy dane firmy przestrzegają norm higieny i bezpieczeństwa. Jeśli dana firma jest regularnie poddawana audytom jakości, na pewno można jej zaufać. Warto sprawdzić, czy firma cateringowa posiada Certyfikat Jakości Procesów Produkcyjnych w Gastronomii, który wydaje raz na pół roku po uzyskaniu pozytywnego wyniku z audytu firma GASTROWIEDZA Sp. z o.o.. Mając te wszystkie informacje, będziemy mogli ze spokojem podjąć decyzję o zakupie diety pudełkowej.

Portal gastronomiczny GastroWiedza.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Słowa kluczowe
audyt audyt wstępny