Wirtualne kasy fiskalne dla gastronomii. Jak to wygląda w praktyce?

Wirtualne kasy fiskalne dla gastronomii

Wirtualne kasy fiskalne mogą zrewolucjonizować branżę fiskalną i zapoczątkować koniec ery stacjonarnych, tradycyjnych urządzeń, których koszty funkcjonowania nie należały do najtańszych. Jedną z pierwszych branż, w której będą mogły być używane takie urządzenia, jest gastronomia. Jak w praktyce wygląda używanie wirtualnych kas fiskalnych?

1 czerwca 2020 roku weszło w życie rozporządzenie ministra finansów, dotyczące legalizacji używania oprogramowania na urządzenia mobilne zamiast tradycyjnej kasy fiskalnej. W przypadku lokali gastronomicznych obowiązek instalacji nowych kas został wyznaczony na 1 stycznia 2021 roku. Kasy online w formie oprogramowania to korzystna cenowo alternatywa pozwalająca również na użycie takiego sprzętu, jak smartfony, tablety czy komputery. Stosowanie kas fiskalnych wirtualnych niesie ze sobą również inne korzyści. Dowiedz się, jak w praktyce wygląda korzystanie z kas fiskalnych online.  

Wirtualne kasy fiskalne – zasada funkcjonowania

Według zapisów zmienionej ustawy kasą fiskalną online jest takie urządzenie fiskalne, które umożliwia przekazywanie w sposób ciągły, zautomatyzowany oraz bezpośredni informacji z kasy rejestrującej do Centralnego Repozytorium Kas. W praktyce oznacza to, że funkcję ewidencjonowania sprzedaży będzie spełniać aplikacja, która nie potrzebuje profesjonalnego sprzętu. Można ją zainstalować na tablecie lub smartfonie, a jedynym urządzeniem, które będzie musiał posiadać przedsiębiorca jest drukarka służąca do druku papierowych paragonów.

Z pewnością z takiej opcji skorzysta wiele małych lokali gastronomicznych, które w ten sposób będą chciały ograniczyć koszty. Istnieje także możliwość zakupu profesjonalnej kasy fiskalnej online posiadającej funkcję drukarki. Sprzęty tego typu są mobilne, wytrzymałe i dostosowane do nowych wymogów prawa.

Wirtualne kasy fiskalne

Zalety wirtualnych kas

Wirtualne kasy to korzystne rozwiązanie nie tylko ze względu na niskie koszty. Kasy online są też łatwiejsze w użytkowaniu. Tradycyjne kasy fiskalne muszą być rejestrowane w urzędzie oraz wymagają regularnych płatnych serwisów i wymiany pamięci. Podatnicy muszą też pamiętać o skrupulatnym prowadzeniu dokumentacji, restrykcyjnych przepisach sprzedaży i wysyłaniu raportów. Kasy wirtualne, jako oprogramowanie komputerowe, nie wymagają wykonywania przeglądów czy wymiany pamięci, a wszystkie operacje będą przeprowadzane i zapisywane w wirtualnej chmurze.

Choć oprogramowanie nie będzie darmowe, to kasy wirtualne mogą zostać poszerzone o dodatkowe funkcje, jak możliwość integracji z innymi aplikacjami do zamówień online oraz systemami księgowymi czy sklepami internetowymi.

W przypadku branży gastronomicznej kasę fiskalną będzie można połączyć między innymi z programami wykorzystywanymi przez kelnerów. W efekcie mogą to być kompletne rozwiązania technologiczne dla gastronomii, łączące funkcje przydatne na stanowisku kasjera, kucharza oraz dostawcy. Właściciel będzie mógł także na bieżąco analizować dane.

Zmiana przepisów prawa zakłada również możliwość uzyskania ulgi na zakup kasy fiskalnej online, która może wynosić nawet 90% ceny zakupu netto urządzenia (nie może być wyższa niż 700 zł). Przywilej ten dotyczy osób zakupujących kasę online jako pierwszą oraz tych, którzy są objęci obowiązkiem jej posiadania. Kasy fiskalne dostosowane do nowych wymogów to solidne i funkcjonale urządzenia, które znajdą zastosowanie w każdej działalności gastronomicznej.

Zastosowanie w każdej działalności gastronomicznej

Kasy online dla gastronomii

W przypadku zakupu kasy fiskalnej dla gastronomii, trzeba wybierać sprzęt najbardziej dopasowany do charakteru prowadzonej działalności. W zależności od tego, czy jest ona prowadzona w sposób stacjonarny czy mobilny, można znaleźć urządzenia, które są odporne na zachlapanie, a także mogą być zasilane z gniazda zapalniczki samochodu. W przypadku dużej gastronomii dobrym rozwiązaniem będzie wybór drukarki fiskalnej online z odpowiednim programem sprzedażowym oraz terminalem POS.

Zobacz ofertę - kasy fiskalne online - https://fiskalline.pl/Kasy-Fiskalne-Online/

Duży wybór nowoczesnych kas i drukarek fiskalnych online znajdziesz w sklepie Fiskalline. Wkrótce w ofercie dostępne będą również wirtualne kasy dedykowane dla gastronomii i hoteli, posiadające funkcje ułatwiające pracę w tej branży. Wirtualne kasy ze specjalnym oprogramowaniem do gastronomii pozwalają wygodnie monitorować pracę kelnerów czy otwierać wiele rachunków jednocześnie, a to tylko niektóre z wielu funkcji tych urządzeń.

 

Słowa kluczowe
kasy gastronomiczne kasy fiskalne kasy typu POS