200 lat destylarni Fettercairn. Wyjątkowy Master Class w Hotelu Golden Tulip Warsaw Centre
Jubileusze sprzyjają organizacji wyjątkowych wydarzeń. Takim właśnie było 200-lecie destylarni Fettercairn, która w tym roku obchodzi swoje 200 urodziny.
Z tej okazji 13 lutego 2024 r. w Hotelu Golden Tulip Warsaw Centre w barze Patio Mixology, który jest największym barem w sieci Louvre Hotels Group, odbyło się wyjątkowe szkolenie dla kluczowych klientów oraz rynku off trade Domu Wina.
Degustacja whisky Fettercairn, którą poprowadził globalny ambasador marki Andrew Lennie oraz Jake Saunders regionalny manager firmy Whyte & Mackay.
Prawdopodobnie wiele osób pierwszy raz słyszy o tej whisky. Fettercairn to nie jest mainstremowa whisky dostępna w każdym markecie. Jest produktem mocno premium skierowanym do sklepów specjalistycznych, takich jak Dom Wina, który jest jej dystrybutorem w Polsce.
Jest to produkt z bardzo ciekawą historią. Warto się z nią zapoznać, a w szczególności z nowym wariantem tej whisky, który został zaprezentowany podczas degustacji w Hotelu Golden Tulip Warsaw Centre przy ulicy Towarowej 2 w Warszawie.
Krótka historia Fettercairn
Fettercairn nie należy do tak oczywistych destylarni w regionie Highland w Szkocji, jak, chociażby destylarnia Aberfeldy czy Glenmorangie, do których przyjeżdżają autokary turystów. Fettercairn to wyjątkowa destylarnia położona w małej miejscowości Laurencekirk, na południowy zachód od Stonehaven i słynnych ruin zamku Dunnottar. To najstarsza działająca nieustanie destylarnia w Szkocji, którą założył w 1824 roku Aleksander Ramsay, adaptując na potrzeby zakładu stary młyn w Nethermill.
Jedna z pierwszych legalnych destylarni w Szkocji
Właściciele ziem, na których uprawiany był jęczmień, mocno przymykali oko na nielegalną destylację szkockiego trunku. Ponieważ dzięki produkcji whisky jęczmień, który rósł na ich ziemiach, miał duży zbyt. Kiedy do pobliskich wsi, w których były produkowane whisky, przyjeżdżali poborcy podatkowi, gorzelnicy uciekali i zmykali destylarnię.
Alexander Ramsay był jednym ze szkockich właścicieli ziemskich, którzy prowadził kampanię na rzecz uzyskania licencji na destylację szkockiej whisky. Jako pierwszy wystąpił o nią w regionie Highland.
W 1823 roku uchwalono ustawę o akcyzie. W 1824 roku destylarnia Fettercairn należąca do Alexandra Ramsaya była drugą legalną zarejestrowaną destylarnią w Szkocji.
Będąc sprytnym biznesmenem, zwerbował nielegalnych okolicznych producentów whisky jako swoich pierwszych gorzelników. Wiedział, że tylko oni posiadali niezbędną mu wiedzę i umiejętności.
Kłopoty finansowe
W 1829 roku Ramsay musiał sprzedać przedsiębiorstwo z powodu kłopotów finansowych. Nowym właścicielem została rodzina Gladstone'ów, co okazało się przełomowe dla całej historii whisky, ponieważ William Gladstone został premierem brytyjskiego rządu i wpłynął na zmianę przepisów, umożliwiając dynamiczny rozwój branży.
William Gladstone był przychylny szkockim producentom whisky. Doprowadził do zniesienia podatku od słodu oraz od Angel’s Share (opłaty za tę część whisky, która wyparowuje z beczki podczas starzenia), a także wprowadził przepisy pozwalające sprzedawać szkocką w szklanych butelkach, co było absolutną nowością.
Wizyta królewska
W 1861 roku królowa Wiktoria i jej mąż Albert wymknęli się z pobliskiej królewskiej rezydencji w Balmoral, aby w sekrecie w Ramsay Arms (istniejącym do dziś wiejskim pubie) zjeść i się napić. Mieszkańcy wznieśli później pomnik – imponujący łuk triumfalny, który stoi teraz w centrum wioski, aby upamiętnić tę wizytę.
Pożar i perturbacje
W 1887 roku w destylarni wybucha pożar, co powoduje zamknięcie zakładu na trzy lata.
25 lat później zakład popada w kłopoty finansowe, grozi mu likwidacja. John Gladstone wykupuje wówczas wszystkie udziały. Fettercairn działa w miarę nieprzerwanie do 1926, kiedy to produkcja zostaje wstrzymana.
Przestój trwa do 1939 roku, kiedy to Fettercairn zostaje kupiona przez Associated Scottish Distillers.
W 1960 wstrzymana zostaje produkcja słodu, a w 1966 podwojona zostaje liczba alembików – z dwóch do czterech. Obecnie Fettercairn należy do firmy Whyte & Mackay.
Najstarsze whisky magazynowane z Fettercairn wydestylowane zostały w połowie lat sześćdziesiątych zeszłego wieku. W destylarni znajdują się jeszcze trzy działające kadzie zacierne pamiętające czasy wiktoriańskie.
W 14 magazynach Fettercairn jest 30,5 tys. beczek. Możliwości magazynowe to 4 mln litrów. Rocznie destylarnia produkuje: około 2,2 mln litrów whisky.
Wyjątkowa degustacja i premiera nowej limitowanej edycji w Golden Tulip Warsaw Centre
13 lutego 2024 r. w koktajlbarze Patio Mixology w Hotelu Golden Tulip Warsaw Centre — największym barze w Europie w sieci Louvre Hotels Group, goście mieli okazję spróbować pięciu wariantów whisky Fettercairn 12 Y.O., 16 Y.O. 18 Y.O. 22 Y.O. i Warehouse 14 Batch No001.
Niespodzianką była limitowana edycja Fettercairn 16 Y.O. wyprodukowana właśnie na 200 rocznicę urodzin destylarni. Jest to czwarta limitowana edycja 16-letniej whisky z portfolio firmy Fettercairn.
Dojrzewanie przebiega w beczkach po Bourbonie z białego amerykańskiego dębu oraz w beczkach po Porto Tawny (first-fill).
Aromat: owoce tropikalne, jagody, kakao, cukrowe migdały i nuty kwiatowe
Smak: jeżyna, maliny, wanilia, karmel, śliwki, świeżo upieczone ciasto imbirowe, wiśnie i dąb
Moc: 46,4%
Limitowana edycja zawiera 24 tys. butelek i jest dystrybuowana na 10 rynkach, w tym: do Polski, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii.
Oczywiście najpopularniejszą edycją jest podstawowa 12-letnia whisky Fettercairn, natomiast najstarszą edycją jest Fettercairn 50 Y.O. Fettercairn jest to obowiązkowa pozycja dla fanów szkockiej whisky, a szczególnie dla osób, które lubią whisky single malt z regionu Highland.
Zwycięzca i finalista wielu konkursów barmańskich
Top 4 World Class Poland 2023.
Absolwent studiów podyplomowych Zarządzanie Marketingowe w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Manager Patio & Tulipe Golden Tulip Warsaw Centre. Publicysta, szkoleniowiec; trener, doradca w Gastroinvest Group.